Za sebou má také několik houbařských nástěnných kalendářů i autorství obrazové části úspěšného Atlasu hub nejen Ratíškovické Dúbravy. „K focení jsem se dostal přes houbařské webové stránky, které mě zaujaly. Navíc jsem na nich našel kamaráda, jenž bydlí v Přerově a vkládal na ně snímky hub právě z Ratíškovic," přibližuje počátky nového koníčku Ladislav Špeta.

Dostal se k němu krátce před padesátkou, když si s kamarádem prošel lesy kolem Ratíškovic. „Ukázal mi vzácné houby, které tady rostou. Předtím jsem fotil jen rodinu či krajinu. Koupil jsem si Canon a na menší houby makroobjektiv," prozrazuje Špeta.

Kromě Dúbravy navštívil se známým mykologem Jiřím Polčákem z Lipníku nad Bečvou významné houbařské lokality na Slovensku, v Beskydech i Břeclavsku. „I v současnosti spolu s ním a dalšími přáteli jezdíme za hřiby na Liberecko, do okolí Hradce Králové či Mníšku pod Brdy," říká fotograf.

Nejraději má okolí Ratíškovic. „Je tady velké množství vzácných hub. Našli jsme například hřib sírový, po padesáti letech znovuobjevenou deštici žlutavou, mnohokrčku dírkovanou, muchomůrku jarní či žlutou variantu hřibu meruňkového," vyjmenovává nadšeně Špeta.

Od roku 2010 je také členem Mykologického kroužku Ratíškovice. „V Hodoníně totiž žádný není, tak mě kamarád odkázal na prezidenta ratíškovického kroužku Vaška Koplíka," vzpomíná hodonínský milovník holubinek a čirůvek.

Právě na posledních kalendářích ratíškovických houbařů jsou k vidění krásné hřiby, které zachytil v přírodě Ladislav Špeta. „Nejvíc mě potěšil atlas, v němž jsem se postaral o fotky a Vašek Koplík připravil text. Byla to bomba, navíc první vydání bylo za chvíli pryč. Nyní jsme nachystali druhé a také je o něj zájem," říká spokojený spoluautor.

I když za okny občas ještě chumelí, na webové stránky slováckých mykologů přibývají další Špetovy snímky. „Jako první v republice jsem letos našel dva kusy ucháče svazčitého a v pondělí jsem fotil ohnivce zimního, což je také velice vzácný druh. Daří se i ucháčům obrovským či kačenkám, zatím je pro jarní houby dobré počasí," dodává čtyřiapadesátiletý fotograf.