To rozhodne o bodovém přídělu pro chovatelskou přehlídku ulovených exemplářů, která se uskuteční druhý březnový víkend v kyjovském kulturním domě. „Svezly se k nám všechny trofeje z celého okresu a komise tady hodnotí nejen stáří zvěře, ale také vhodnost odlovu. Dáváme červené, modré a zelené body," vysvětlil člen okresní myslivecké rady František Vaďura.

Právě modré jsou pro lovné kusy. O těch nejlepších a nejcennějších rozhodují komisaři podle bodovací tabulky CIC – Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře. „Podle počtu získaných bodů může být bronzová, stříbrná či dokonce zlatá," upozornil Vaďura. Například v posledních deseti letech bylo oceněných patnáct srnčích trofejí z Hodonínska jako zlaté a téměř šedesátka byla stříbrných.

Hodnocení daňků přiblížil Petr Galečka, specialista na lesní hospodářství a myslivost na veselském městském úřadě. „Nejvyšší bodové hodnoty dává lopata, její délka a šířka, takže měříme celkovou délku lodyhy, její obvody, délky jednotlivých očníků, a tak dále. Začínáme vážením. Další plusové body jsou za vzhled, za barvu lodyh, krajkování, případně rozlohu trofeje," popsal zřejmě bronzového šestiletého daňka z Javorníku Galečka s tím, že tato zvěř má v hodonínském okrese hlavní stanoviště v Bílých Karpatech, a to od Radějova až k Velké Javořině.

Nejkrásnější a nejvýše ohodnocenější kusy uvidí zájemci třináctého a čtrnáctého března na Okresní chovatelské přehlídce trofejí zvěře ulovené v sezoně 2014 – 2015 v Městském kulturním středisku v Kyjově. „Chodí na ni mezi sedmi až třinácti sty lidmi. Letos bude určitě k vidění krásná trofejová srnčí zvěř," upozornil Vaďura s tím, že pátek je určený pro školy a sobota pro veřejnost. Ta se může těšit i na zvěřinové hody či košt vína.