Odborníci od brzkého rána posuzovali trofeje ulovené v sezoně 2023 až 2024, a to v sídle Okresního mysliveckého spolku Hodonín - jednoho z nejpočetnějších sdružení svého druhu v České republice.

Veřejnost se na ně podívá na chovatelské přehlídce, která se uskuteční v Kulturním domě v Mikulčicích 15. a 16. března. Tu loňskou si nenechalo ujít více než patnáct set lidí, včetně stovek školáků.

„Sešli jsme se na hodnocení trofejí, které jsou ulovené za poslední myslivecký rok. Hodnotíme trofeje srnců, jelenů, daňků, kňourů, muflonů, lišek a jezevců,“ uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík.

Okresní myslivecký spolek Hodonín se řadí mezi deset největších v Česku. Má téměř tisíc členů. 

K posouzení měli zhruba tisícovku trofejí srnců, čtyřicet až padesát jelenů, až sto sedmdesát trofejí daňků, přibližně deset muflonů a několik lebek lišek a jezevců. K tomu ještě desítka trofejí kňourů.

„Co se týče srnčí zvěře, v té jsme u nás v okrese na špičce v České republice. Každý rok máme mezi dvaceti až třiceti medailovými trofejemi, což je v republice úctyhodné číslo,“ upozornil předseda, který se také soustředil především na bodování srnčích trofejí.

Prostory po bývalé lidové škole umění v centru Hodonína.
VIDEO: Liduška v Hodoníně a její další osud. O prodeji začal jednat soud

Poslední sezona byla ale pro myslivce neobvyklá podobou zimy, čemuž odpovídalo i dokrmování. „Měli jsme abnormální spotřebu vojtěškového sena pro srnčí zvěř i sena pro jelení a dančí. Trošku tak byl problém, když napadl sníh a byly mraz. Jakmile polevily, už zvěř zájem nemá i divočáci mají nyní spoustu živočišné potravy, se spoustou žížal a ponrav,“ řekl předseda Mančík.

Zároveň si posteskl nad tím, že v posledních letech, a to od koronavirové pandemie, zažívají v přírodě mnohem větší nápor lidí na zvěř. A to i v noci, kdy se v lesích objevují hledači takzvaných kešek nebo běžci s čelovkami.

Hodnocení trofejí zvěře ulovené v sezoně 2023/24 v sídle Okresního mysliveckého spolku Hodonín.Hodnocení trofejí zvěře ulovené v sezoně 2023/24 v sídle Okresního mysliveckého spolku Hodonín.Zdroj: Deník/Petr Turek

„Příroda je plná lidí na procházkách, často i se psy, a to jak kolem Hodonína, tak i kolem vesnic, což je velký problém pro zvěř. Ta totiž potřebuje klid, aby se mohla napást a v klidu přežvykovat,“ upozornil Mančík. Zároveň zmínil i přemnožení nutrií v některých lokalitách.