Okresní soud v Hodoníně totiž výbor organizace označil za nepravomocně zvolený. „Hrozí velké škody způsobené zvěří," stojí v zápisu rady Velké nad Veličkou.

Obec totiž vlastní více než deset procent pozemků honitby. To jí dává právo svolávat valné hromady, čehož využila 18. prosince 2014. Tam také skončil tehdejší výbor. Nový pak uzavřel s Mysliveckým sdružením Majír smlouvu o vykonávání myslivecké činnosti. Bozatín a Majír spolu sice spolupracovali již dříve, smlouva z prosince 2014 ale byla mezi nově zvolenými výbory obou uskupení.

Okresnímu soudu v Hodoníně se však nelíbil způsob svolání vlastníků pozemků společenstva Bozatín na valnou hromadu. Informace se k nim totiž musí dostat písemně, což se nestalo. Soud proto zrušil veškerá rozhodnutí, které se na valné hromadě odsouhlasila. Tím se na svůj post vrátil i honební starosta Dušan Prášek, který o místo v prosinci 2014 přišel.

Podle starosty Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného je majitelů pozemků asi osmnáct set a obesílat úplně všechny je náročné. „Nikdy se to tak nedělalo. Upozornění na konání valné hromady vždy viselo na úřední desce. Nevím, kdo dopisy na příští valnou hromadu zaplatí. Jeden může stát i čtyřiatřicet korun," uvedl Pšurný.

Soud vydal rozhodnutí dvanáctého dubna letošního roku, do konce měsíce pak už byly vrácené i povolenky k lovu. Od pětadvacátého května je rozsudek pravomocný. Od šestnáctého května začíná lovná sezóna srnce obecného a divočáka, které tak nemá kdo střílet.

Honební starosta Prášek ale uklidňuje. „Škody způsobené samčí srnčí zvěří v podstatě nemohou nastat. V současné době není srnčí zvěř v tlupách, v těch se zdržuje pouze v zimním období. Do prvního srpna, kdy začíná odlov daňčí a jelení zvěře, by mohlo být vše vyřešené a sdružení bude normálně fungovat," tvrdí Prášek.

Stále se ještě čeká na několik rozsudků, osmnáctého června má mimořádně zasednout sdružení Majír.

Srny škodí hlavně okusem ve vinohradech. Škody na polních plodinách bývají podle myslivce Petra Chaloupky z Archlebova zanedbatelné. Pokud se zvěř nepřemnoží. „V zimě může ožírat například řepku. Ta ale nesvědčí ani zvěři, protože se jí často přežere. Je také otázka, kde myslivci srnčí zvěř krmí a kam se stahuje," řekl Chaloupka.

Pozemky Honebního společenstva Bozatín mají více než dva tisíce tři sta hektarů a leží v katastrálním území Velké nad Veličkou.