Zdeněk Hlinka a Erik Daniel si jako většina dětí užívají letních prázdnin. Při toulkách po Hodoníně je překvapil zajímavý nález. U vlakového nádraží našli zraněného mladého rorýse obecného. S podobnými nalezenci se lidé v těchto dnech mohou setkat často, ptáci, ale i savci dospívají. Ale pozor.

Odborníci říkají: Nesahejte na ně, může je to zabít. „Mysleli jsme si, že je to chráněný druh. Vzali jsme ho do knihovny, abychom se podívali, co to je za ptáka. Navíc měl zlomenou nohu,“ vysvětlil malý nálezce Erik Daniel.

Kluci chtěli opeřenci pomoct, a tak ho zanesli do místní zoo. Přestože se ale personál zoologické zahrady snažil, mladého rorýse se mu nepodařilo zachránit. Jeho zranění bylo totiž velmi vážné. „Rorýs utrpěl tříštivou zlomeninu pravé pánevní končetiny, což nemělo řešení. Museli jsme ho bohužel utratit,“ popsala mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Podle ní tento případ není ojedinělý. „V současné době zaznamenáváme zvýšený příjem mláďat. Je totiž sezona, kdy se ptáci učí létat. I když se to tak mnohdy nejeví, ve většině případů jsou to zdravá, nezraněná mláďata, která lidský zásah vůbec nepotřebují,“ uvedla Mikulicová.
Ta upozorňuje, že ptačí rodiče mají svá mláďata pod kontrolou, a pokud ještě neumí vzlétnout, dokrmují je na zemi.

Do keře nebo na strom

„Lidský zásah je nutný pouze tehdy, pokud člověk vidí, že mládě špatně chodí, má svěšená křídla nebo je evidentně zraněné. Pomoc je vhodná i v případě, že mládě sedí na silnici nebo v parku, kde ho může ulovit kočka nebo pes,“ doplňuje mluvčí.

V takovém případě je dobré malého opeřence odchytit a položit ho do blízkosti naleziště, nejlépe do keře nebo na strom. „Pokud mládě vypadne z hnízda a pokud přežije, tak to sice není potřeba, ale vždycky je lepší dát si při manipulaci s ním rukavice,“ popsal předseda Okresního mysliveckého spolku v Hodoníně Radovan Mančík.

Ptáci totiž na rozdíl od savců nemají tak kvalitní čich, proto jim dotek lidské ruky nevadí. Kromě holubů hřivnáčů nebo sýkorek je ale zatím na krmení rodičů stále odkázána většina z nich, včetně mláďat dravců, která začnou z hnízda vylétat v brzké době.

Podobná situace platí i u savců. Právě u nich ale odborníci varují, že není vhodné na zvířata sahat. „Z mláďat se teď ještě o sebe nepostará téměř nic, proto není vhodné na ně sahat, protože když k nim matka poté přijde, ucítí pach člověka a uteče. Člověk je totiž pro zvíře největší nepřítel a má z něj strach,“ uvedl Mančík.
Lidé, kteří teď v lese potkají malé zajíce nebo srnčata, by se měli v tichosti vzdálit. Matka bude totiž poblíž.