Jeleny, srnce, daňky, muflony, kňoury, lišky i jezevce. Trofeje měli tuto sobotu v Hodoníně v rukou odborníci, kteří hodnotili a rozhodovali o tom, jestli jsou hodny bronzové, stříbrné, zlaté medaile, nebo dokonce mohou postoupit až na celorepublikovou výstavu. „Hodnocení ale primárně neslouží k obodování trofejí, nýbrž k posouzení, jestli byl odstřel chovatelsky správně provedený. Projde komisí, která určí, jak byl srnec starý a jak byl vzhledem ke svému věku vyspělý," vysvětlil Josef Feuereisel, docent a univerzitní myslivecký pedagog na lesnických fakultách v Brně a Praze.

Podle něj na Hodonínsku bývají mimořádně dobří srnci. Letos jich komisaři hodnotili téměř devět set.

Výborné úrovně dosahují také mufloni či daňci z úpatí Bílých Karpat. Jejich trofejí bylo celkem 123. „Nejdříve odhadujeme věk, na což máme vzorník chrupu spodní čelisti. Pak provádíme měření délky lodyh, lopat, očníků a tak dále. Také dáváme vzhledové body za barvu trofeje či krajkování, pak se podle tabulky posoudí, jaké medaili odpovídá," přiblížil posuzování daňků člen myslivecké komise Petr Galečka.

Dále odborníci hodnotili jeleny evropské (28), kňoury prasete divokého (8), jezevce (13) nebo lišky (20). Loni se na území Hodonínska objevil i psík mývalovitý. „Pomalu se k nám dostává z Asie, u nás je to nepůvodní zvěř, která k nám nepatří. Nemůže ho ale lovit nikdo jiný než myslivecká stráž nebo hospodář," doplnil člen okresní myslivecké rady a předseda střelecké komise František Vaďura s tím, že letošní zima se podepsala i stavu zvěře. „Více strádá než obvykle, takže myslivci musejí podstatně více přikrmovat jak jadrným krmivem, tak senem," dodal okresní myslivecký rada.