Jeho pódium ovládli spolu se zaujatými návštěvníky medailové trofeje ze zvěře ulovené v poslední sezoně, tedy 2021 – 2022. „Dále jsou ve vitrínách trofeje lišek, jezevců a divokých prasat,“ upozornil předseda střelecké komise Okresního mysliveckého spolku Hodonín František Vaďura.

Celkem myslivci představují příchozím více než tisíc trofejí, z toho 965 srnčích, 52 jelenů a 195 daňků evropských. Právě u těch posledně jmenovaných je znatelný nárůst. „Zhruba o osmdesát kusů, což se bude v příštích letech ještě zvyšovat. Tlačí se k nám totiž daňci ze Slovenska,“ sdělil předseda myslivecké komise Jindřich Lipový.

Víkend otevřených památkových domků Slovácka. Rezidence v Šardicích ukáže nejen své stálé expozice, ale i velkoplošné komiksy přibližující život G. J. Mendela.
Památkové domy Slovácka přibližuje i nová skládačka. Podívejte se

Při výstavě myslivci tradičně vystavují obrázky od dětí, které se zúčastnily soutěže Mé toulky za zvěří. „Tady se řadíme mezi nejlepší v celé naší republice, a to jak v počtu zhruba šesti set účastníků, tak v umístění v národním kole, kde jsme ze čtyřiceti předních umístění obsadili třináct, včetně několika prvních míst,“ přiblížil velký úspěch předseda okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík.

Program pro děti i dospělé

Páteční program je zaměřený právě na děti. „Přibližujeme jim myslivost a také proč tu visí trofeje ulovené zvěře, že nejde o nějakou naši kratochvíli, ale musíme plnit státem nařízené lovy. Když je nesplníme, tak dostaneme pokuty,“ uvedl předseda sdružení. Zároveň doplnil, že čím je ulovená zvěř starší, tím je trofej kvalitnější.

Ten jako současný největší problém vidí tlak lidí na přírodu, kde se neumějí chovat. „Zvěř se proto nemůže napást, jak potřebuje. Působí pak škody tam, kde se může schovat. Potom vychází ven až v noci. Jenže ani v tuto dobu často nemá zvěř klid kvůli lidem, kteří vyrazí do tmy s čelovkami,“ posteskl si Mančík.

Pohostinství v Sobůlkách s obecním víceúčelovým sálem před opravami a zateplením.
Zateplení i střecha. Historická hospoda v Sobůlkách dostává nový kabát

Sobotní program bude patřit především dospělým, pro které je připravený košt vína a v restauraci zvěřinové speciality. Ráno se výstava otevře už v osm hodin, pokračovat bude do sedmnácti.