„Sezona už vlastně začala, alespoň co se týče individuálních lovů. Teď přijde čas drobné zvěře, a tím i společné honby,“ sdělil předseda Okresního mysliveckého spolku Radovan Mančík. Že snižování stavů zvěře není jen svévolně provozovaným koníčkem milovníků střelby, dokazuje řada administrativních omezení, kterým myslivost v loveckém období podléhá.

„Jednou za rok provádíme sčítání zvěře v celém okrese. Podle výsledků jsou připraveny plány lovu a chovu, které schvaluje majitel honitby a také městský úřad. Rozhodně to nefunguje tak, že by si mohl myslivec zastřelit co chce a kdy chce,“ boří zažité mýty Mančík.

Plánování lovu dává mysliveckým lečím nejen určitý řád, ale má především zamezit přemnožení jednotlivých druhů zvěře. Vypracované plány totiž slouží jako východisko při určování počtu a druhu terčů myslivecké mušky. To potvrzuje i Antonín Těthal z mysliveckého sdružení Roháč v Blatnici pod Svatým Antonínkem.

„U nás lovíme pouze zajíce, trofejovou zvěř jen výjimečně, například jako odměnu za vykonanou práci,“ říká Těthal. Problematickou záležitostí nejen v období kolektivních honů je bezpečnost obyvatel, především různých výletníků v lese.

„Pokud potkáme nějaké lidi, hned je upozorníme, že v daném místě je lov. Samozřejmě jim nemůžeme zakázat vstup do lesa. Jestliže ale člověk uslyší střelbu nebo něco podobného, měl by se určitě raději klidit z místa, a hlavně se neschovávat, naopak na sebe upozornit,“ radí Mančík.

Myslivci, kteří se během roku starají hlavně o zlepšování životních podmínek zvěře, obnovu lesních porostů a celkovou údržbu lesa, budou zase muset čelit zvýšenému zájmu ze strany policie. Ta je totiž oprávněná sledovat průběh honů, provádět kontroly na alkohol nebo ověřovat povolení k nošení zbraně.