Práce myslivce je v mnoha směrech zajímavá a náročná zároveň. Myslivecká činnost se odvíjí podle ročních období, jelikož se zvěř chová jinak v létě a jinak v zimě. „V létě, v době hnízdění, hlavně udržujeme zvěř v klidu. V zimě zase zvěř zabezpečujeme přikrmováním,“ přibližuje pracovní náplň myslivců předseda spolku Buková Richard Zubatý a pokračuje: „V poslední době nás také trápí sucho, takže zvířatům ještě nosíme vodu.“

Podle Zubatého zájem o myslivost mezi mladými lidmi klesá. „Určitě bychom přivítali nějaké další zájemce,“ říká Zubatý.

Mladé myslivce se snaží do svých řad přilákat různými přednáškami ve školkách i školách či každoročním pořádání dětského dnu. „Do devadesátých let tu fungoval i myslivecký kroužek. Znovuobnovit se nám jej ale nepodařilo, neujal se,“ svěřuje se předseda.

Náročná práce myslivce zahrnuje kromě péče o zvířata a les také boj proti pytlákům. „Pytláci byli, jsou a zřejmě i budou. Už jenom sběr sražené zvěře podél cest se charakterizuje jako pytláctví,“ připomíná Zubatý.

Jsou ale i lidé, kteří se na pytláctví zaměřují přímo. „Loví zvěř buď pro peníze, protože zvěřina se dá velmi lukrativně prodat, nebo loví kvůli trofejím,“ dodává Zubatý.

Jakési opatření proti pytlákům ale představuje takzvaná Myslivecká stráž. „Ta má možnost kontrolovat osoby, které podezřívá z pytláctví,“ informuje předseda. Každý občan má navíc možnost zavolat i policii.

K letošnímu kulatému výročí veselské myslivosti pořádá spolek Buková menší výstavu. „Chceme myslivost znovu přiblížit našim spoluobčanům. Připomenout, že v řadách myslivců bylo mnoho jejich předků. Že myslivost a lidé, kteří ji vykonávali a vykonávají, jsou většinou místní občané a záleželo jim na přírodě v okolí jejich města,“ uvádí Zubatý.

„Chceme, aby se lidé dozvěděli i to, jaké nástroje se v myslivosti používali dříve a dnes už se používat nesmí. Dobrým příkladem jsou třeba železné pasti a další pomůcky, které by zvěř zbytečně trýznily“ říká. 

Vernisáž je naplánovaná na 12. dubna 2019 v pět hodin odpoledne v Městské galerii Panský dvůr ve Veselí nad Moravou.