„K myslivosti mám vztah od dětství, protože můj děda byl myslivec. Ale takovým hlavním impulzem byli lovečtí psi,“ zavzpomínala ratíškovická učitelka.

Ta má sice nyní s přítelem chovatelskou stanici výmarských ohařů, původně ale lovecký výcvik čtyřnohých přátel neplánovali. „Pak jsme pochopili, že k tomu byl pes vyšlechtěný. Výcvik bavil jak psa, tak nás. Přítel přišel s tím, ať jdeme k myslivcům,“ přiblížila Kristýna Kotásková počátky své myslivecké dráhy.

Těsně po dvacátých narozeninách se jí ale ještě mezi myslivce nechtělo. Přes to nakonec na přítelovu nabídku kývla. „Udělali jsme si kurz a stali se adepty. Nyní už jsme u myslivců čtyři roky,“ podotkla s tím, že jí nejvíc zajímala a stále zajímá lovecká kynologie.

Zalíbila se jí i péče o zvěř, myslivecké tradice a kultura. „Samotný lov mi až tak blízký není. Sice zbrojní průkaz mám a na hony chodím, a ale z lovu mám pořád ještě obavy. Mám v očích lítost,“ přiznala.

Letos v březnu se rozhodla, že své znalosti o myslivost předá mladším a založila v základní škole kroužek. „Chlapi u nás ve sdružení chtěli, aby něco takového vzniklo. To jsem jim i slíbila, ale až se trochu ve škole začlením do kolektivu,“ řekla pedagožka, která letos zakončí svůj první školní rok.

O kroužek, který Kristýna vede už druhým měsícem, mají ratíškovické děti nečekaný zájem. Chodí čtyřicet dětí. „Myslím si ale, že to časem trochu upadne,“ zasmála se.


Ratíškovická učitelka táhne své malé svěřence především ven. „U počítače mohou sedět i doma. Děti zajímá kupodivu skoro všechno. Baví je, když vezmu psa nebo odlévéme stopy zvěře. Jsou opravdu nadšení,“ říká spokojená vedoucí.

Překvapilo je především to, co si děti pod pojmem myslivost představují. „Myslí si, že myslivec jen střílí zvěř. Nic víc,“ posteskla si.

Musela tak při vysvětlování použít větu, kterou si pamatuje ještě z kurzu. „Myslivec nechová, aby střílel, ale střílí, aby choval. Tedy střílí jen přestárlé kusy,“ vysvětlila.

Podle ní se děti poměrně rychle naučily mysliveckou mluvu. Ví, co jsou parůžky či běhy. „Motivuji je například soutěžemi, kde sbírají body, aby pak mohly jezdit na výlety. Zatím se chystáme do hodonínského zoo,“ řekla vedoucí kroužku. Jak doplnila, s fungováním kroužku je spokojen i ředitel školy Josef Hanák.