Nejen přehlídka mažoretek, tanečnic aerobiku, folklorní soubory, ale i divadelní představení a mnoho dalších ukázek toho, co lze dělat ve volném čase, nabídne letošní ročník Bambiriády. Ta se poprvé uskuteční i v Kyjově, a to už 24. a 25. května.

„Jde o dvoudenní akci, která se koná ve stejném termínu v několika městech České republiky. Jde o představení občanských sdružení a skupin, které se zabývají volným časem dětí a mládeže," upřesnil k akci v Kyjově její hlavní organizátor Petr Něnička z vlkošského Military muzea.

Bambiriáda tak může rodičům dětí pomoci například s výběrem kroužků. „Mnozí totiž neví, jak přesně jednotlivá sdružení a kroužky pro děti fungují. Na akci se tak mohou sdružení prezentovat buď pouze stánkem, anebo k tomu přidají i vystoupení. Ukazují, co umí i čeho už dosáhly. Dříve musely jet třeba do Brna či Ivančic," popsal organizátor.

Na kyjovském náměstí se tak ve dvou dnech představí nejen místní sdružení, ale i spolky z celého regionu. Z Veselí nad Moravou se v Kyjově představí i dům dětí a mládeže. „Jde o přehlídku volnočasových aktivit našeho regionu a blíže nic není. Myslíme, že tam rozhodně patříme, už proto, že máme v blízkosti Kyjova rekreační středisko, kam děti od nás jezdí na školy v přírodě a adaptační kurzy. Takže i toto je jeden z důvodů, proč se Bambiriády účastníme," sdělila ředitelka veselského domu dětí a mládeže Marcela Turečková s tím, že pro děti přichystají například soutěže.

„Budeme mít k dispozici stan, kde se přítomným budeme věnovat, a to oba dny akce. Máme přichystané disciplíny jako je třeba skákání přes gumu. Všichni na sobě budeme mít oblečené kostýmy pohádkových bytostí," sdělila Turečková, která vidí v Bambiriádě velký přínos.

Stejný pohled má na akci i kyjovský starosta František Lukl. „Je to rozhodně velmi smysluplná a také motivační aktivita. Můžou se představit mnohé neziskové organizace, které pracují s dětmi, jež se díky akci seznámí s možnostmi využití volného času. Jako přínos vidím i to, že se děti navzájem potkají a navíc se třeba i motivují tím, co uvidí," řekl starosta.

Mezi čtrnáctkou sdružení jsou například i ždánické mažoretky. Na pódiu zatančí ty nejmenší, od čtyř let. „Je dobré, když se něco podobného uskuteční. Nejen děti, ale i rodiče se tak podívají, co se i v jiných obcích s dětmi děje a jak se s nimi dá pracovat," řekla vedoucí mažoretek ve Ždánicích Vlasta Strmisková.

Ve městě folkloru nebudou chybět ani ukázky od folklorních souborů. Konkrétně od souboru Kyjovánek. „Představíme se tanečním i pěveckým vystoupením. Zahraje i cimbálová muzika. Mám v souboru šedesát dětí, takže lidé o nás vědí, ale je dobře, že se můžeme prezentovat. Moc podobných akcí pro Kyjovské není," řekla vedoucí souboru Blažena Sedlářová.

Chystaná Bambiriáda se zamlouvá i rodičům malých dětí. „Je to určitě dobrý nápad. Právě teď se rozmýšlím, kam dám syna do kroužku, takže podobná akce pro mě může být inspirací," zamyslela se maminka Blanka Šillerová.

Svůj program a činnost představí i dobrovolní hasiči, dětské kočovné divadlo a mnozí další. „První den předvedou tanečnice aerobik a mažoretky. V sobotu to bude zumba a také břišní tanečnice," prozradil ředitel kyjovského domu dětí a mládeže, který se také představí, Zdeněk Kunz.