Nemáme místo. Slova, která nejspíš uslyší všichni studenti, kteří v těchto dnech shání brigádu. Míst je kvůli krizi málo, a pokud si chtěl někdo přes léto přivydělat, musel se začít otáčet hodně brzy.

„Ze strany zaměstnavatelů je zájem o studenty na letní brigády minimální, a to už několik let. Dnes je pro děti problém brigádu sehnat,“ říká ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Jeho slova potvrzují i zaměstnavatelé. Například veselský Baťův kanál může přes léto studentům nabídnout místo průvodce na lodi, obsluhy bufetu, obsluhy informačního centra a místo v půjčovně lodí. Zájem studentů ale převyšuje počet nabízených míst. „Před několika lety jsme měli problém brigádníky sehnat. Vloni a letos se nám ale hlásily desítky studentů už od ledna,“ uvedla provozovatelka veselského Baťova kanálu Hana Habartová.

Hledat už od zimy

Podle ní je pro zájemce ideální začít brigády shánět už v zimních měsících. Podstatné je také, co mohou děti nabídnout. „Většinou bereme studenty gymnázií a středních škol zaměřených na cestovní ruch, kteří mají k oboru vztah. Ideální je, pokud jsou z blízkého okolí,“ doplnila Habartová.

Problém při hledání práce budou mít i chlapci, kteří si chtěli přivydělat na stavbě. Kvůli finanční krizi ubylo některým firmám práce. Jiné sice brigádníky vezmou, vždy ale záleží na velikosti zakázky.

„Jsme menší firma, která čítá asi dvacet lidí, takže moc brigádníků zaměstnat nemůžeme, a to i když se jich hlásí dost. Vždy se ale snažíme vzít aspoň pár místních,“ uvedl majitel vacenovické stavební firmy Duostav Jiří Klimecký.

Některé firmy navíc na brigádu vezmou přednostně děti svých zaměstnanců.

Dobré vztahy

Ideální pro studenty je, když se na místo dostali už před několika lety a zaměstnavatel s nimi na každou sezonu počítá.

Například Ladislava Cagášková už třetím rokem tráví prázdniny ve strážnickém kempu. „Je to pro mě velká výhoda, protože nemusím na poslední chvíli nic shánět. Prostě jen zavolám a domluvím se, kdy začnu. Majitel už také ví, jak pracuji,“ říká studentka vysoké školy.

Jsou také firmy, které v minulosti studenty přes léto zaměstnávaly. Místo, které v minulosti nabízeli, však zaniklo a tak se dnes mládež ptá na práci zbytečně. Jednou z nich je například blatnický výrobce vín Blatel, který dřív zaměstnával brigádníky na kastrování kukuřice. Tu už dnes nepěstuje.

Najdou se ale také studenti, kteří si během léta chtějí slušně vydělat a ještě k tomu se zlepšit v cizím jazyce. Takoví vyjíždějí za hranice České republiky například na sběr ovoce.