Ekologie lidi zajímá. Možná i proto jsou oslavy Dne Země každým rokem větší. Letos je nabídka v okrese Hodonín opravdu pestrá. Největší budou oslavy v Kyjově a Hodoníně.

„Jako každý rok i letos máme několik novinek. Co bude lidi určitě zajímat, je stánek s informacemi o možnosti zateplování domů s dotací. Právě nyní máme školení, takže budeme mít při Dnu Země nejnovější informace, kde a jak peníze na zateplení získat,“ uvedla manažerka pořádajícího sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu Anna Čarková. V Kyjově bude také ekoporadna, promítání filmů, hry pro děti v parku či vycházka do přírody za ptačím zpěvem, to všechno 22. dubna.

Už tento pátek ale v Kyjově oslaví Zemi na náměstí firma Ekor s městským úřadem. Zábavě poslouží například simulátor autonehody, ukázky výcviku psů, takzvaný elektrický býk, nafukovací horolezecká stěna či projížďka na vozítkách Segway.

„Hlavně ale splníme spoustě malých kluků jejich sen: prolézt si popelářské auto,“ lákají pracovníci firmy na letáku. Dorazí také propagační postavička třídění odpadů Tonda Obal, který dětem při hře vysvětlí, proč se vlastně odpad třídí.

Velkou oslavu Dne Země chystá také Město Hodonín se zoologickou zahradou a dalšími partnery, a to na sobotu 18. dubna od 13.00. K poučení i zábavě poslouží program jak v areálu U Červených domků, tak přímo v zoo. Kdo bude chtít, nechá si od žáků ZUŠ na tvář namalovat zvířátko či květinu a pak se vydá za dobrodružstvím.

Nástrahy v pralese

U Červených domků, na stanovištích Ekocentra Dúbrava, si zájemci vyzkouší, jak drsný je život v polárních oblastech či jak se vypořádají s nástrahami v pralese. V poušti zkusí hodit kroužek na kaktus a v oceánu odstraní ropnou skvrnu. Přímo na místě si vyrobí ruční papír.

Zajímavý program tamtéž nabídnou i Zálesáci. Pod jejich dohledem bude možno vyrobit si paletku či svíčku z včelího vosku, zahrát kuličky, zvířecí pexeso či petanque nebo si zastřílet z luku. Pracovníci Tespry zase ověří znalosti v třídění odpadu. V samotné zoo, přímo mezi zvířátky, děti prokáží, jak znají život v lese a v 15.00 se pak všichni společně zúčastní křtu zebřího hřebečka.

Hodonín bude slavit ještě 24. dubna. Centrum pro rodinu organizuje od 15.00 úklid slepého ramene Moravy. Po něm bude táborák s opékáním špekáčků.
Den po úklidu Moravy se přidá k oslavám i slovanské hradiště Mikulčice. Celovíkendový program nabídne soutěže na téma Lidé a jejich krajina, přírodovědnou stezku, tvořivé dílny, divadlo či pozorování ptáků.

Ve Veselí nad Moravou tamní středisko Bílé Karpaty opět přichystalo tradiční ekojarmark, tentokrát na 18. dubna. Kromě aktivit pro děti či prodeje biopotravin se lidé mohou těšit také na koncert skupiny Fleret s Jarmilou Šulákovou.

Pozadu nezůstane ani Strážnice, kde budou v neděli 19. dubna v zámeckém parku ekohry, zookoutek či jízdy na koni.

„Chcete se zbavit ekologicky vysloužilých elektrospotřebičů? Máte šanci zbavit se žehličky, mikrovlnky nebo varné konvice. Za každý odevzdaný kus dostanete dárek,“ uvádí pořadatelé další důvod, proč na oslavu přijít.

Ve Ždánicích pak na tento pátek přichystal domeček tradiční rej světlušek a broučků.