„Žáci čtvrtých tříd k nám po celý rok chodí na dopravní výchovu, a tato akce je takovou jejich odměnou. Své stanoviště tady má dopravní i městská policie, technici i zdravotníci. Děti si řadu aktivit zkoušejí," popisuje dění na hřišti Iva Soldánová z kyjovského DDM.

Přes celé hřiště znějí povely psovodů, kteří žákům předvádí, jak pracují s policejními psy. Jejich práci přihlíží nejen děti, ale i všichni přítomní dospělí. Se zatajeným dechem. Není divu. Policejní psi budí skutečný respekt.

Po ukázce se skupinky děti rozdělují a míří na několik stanovišť. Jedni zkouší na spolužácích pravá policejní pouta, na vlastních hlavách policejní čepice nebo záchranářské helkym S technikem sledují i odebírání otisků prstů. Zajímá je také policejní výzbroj a auto, v němž policisté jezdí.

Přestože jde především o zábavu, důležité je i poučení. Pod dohledem zkušebních komisařů si děti zkouší udělat test, který ukáže na jejich znalosti v dopravních předpisech. Na konci školního roku je totiž čeká zkouška, jejíž úspěch znamená získání průkazu cyklisty. „Když v testech uspějí, dostanou v podstatě takový malý řidičský průkaz na kolo. Ten vydává ministerstvo dopravy. O něco jednodušší testy si zkouší děti i dnes. A výsledky mají dobré," říká Soldánová.

Dopravní značky i testy přivezl do Kyjova krajský koordinátor BESIP Pavel Čížek, který podobné akce vnímá jako velmi důležité. „Poznatky, které se děti dozví, jsou pro ně přínosné nejen v okamžiku, kdy usednou na kolo, ale také do budoucna. Každá hodina, která se dětem věnuje, se v praxi odrazí. A dnešní akce je výborná v tom, že je vlastně takovým doplňkem té teoretické výuky. Zůstane v nich nejen dobrý zážitek, ale zejména se zábavnou formou dozví spoustu důležitých informací," hodnotí úterní dopoledne Čížek.

Zatímco děti se rozutekly po celém hřišti a využívají i atrakcí, které nabízí Sokolíček, paní učitelky postávají opodál a dohlíží na své svěřence. Některé. Jiné společně s žáky bedlivě sledují, co se kolem děje. „Akce je pro nás docela novinka a zejména příjemné zpestření. Je skvělé, že děti vidí na vlastní oči práci policie i všech ostatních, kteří dnes dorazili. Jako prevence je to výborné a děti jsou nadšené," říká třídní učitelka čtvrťáků z Vlkoše Radka Průdková.

Její slova potvrzuje i devítiletý Jaroslav. „Je to super tady. Líbí se mi policejní psi, ale i hřiště. Psa jsem se trochu bál, ale byli opravdu dobře vycvičení," sdílí nadšení devítiletý chlapec a pomalu se chystá k odchodu. Pro první skupinu dětí akce končí. Do areálu však už s nadšením vbíhají další školáci a policisté, záchranáři i psi, se pomalu připravují na druhé kolo.