„Kam to dáváš tu kytku. Vždyť to není přesně uprostřed,“ peskuje v sobotu dopoledne na hřbitově ve Vracově mladá paní svého muže. Ten s těžko skrývaným roztrpčením posune květináč o deset centimetrů stranou.

Hrob o dušičkách je totiž i vizitkou. Zanedbaného souseda si lidé všimnou.

„Je to tak. Ale není to to hlavní. Čert vem bábu, co mě pomlouvá. Pro mě je nejdůležitější, že upraveným hrobem a svíčkou vzpomeneme ty, kteří od nás odešli. Aby věděli, že na ně myslíme,“ vzpomíná podle ní pravý účel svátku Bohumila Perná. Přišla na kyjovský hřbitov zkontrolovat kytky, které instalovala už během týdne.

Byly v pořádku, což nemohl říct o víkendu každý. Na mnoha místech regionu provedl své mráz, který přišel v sobotu po ránu. Téměř na každém hřbitově, který o víkendu redaktor Hodonínského deníku navštívil, si někdo postěžoval, že musel přemrzlé kytky měnit.

Na hodonínském hřbitově bylo jako každý rok největším problémem listí. Z velkých stromů padá neustále. Pracovníci správy hřbitova se při vyvážení kontejnerů nezastavili. A to měli předuklizeno od středy.

„Víkendovou směnu jsme nijak neposilovali. Využili jsme totiž sváteční středu, kdy jsme udělali na hřbitově velký úklid,“ uvedl vedoucí dopravy správcovské firmy Vlastimil Macura.

Chodníky tak byly čisté, na rozdíl od některých hrobů. K některým chodili majitelé opakovaně, aby odmetali nové a nové listí.

Spokojení ovšem byli během víkendu policisté. Nemuseli honit zloděje „Je to v pořádku, je klid. Nejsme tu jen od toho, abychom něco řešili. Především musíme být vidět,“ uvedli členové hlídky městských strážníků v Kyjově. Také jejich kolegové v Hodoníně potvrdili, že nemají hlášenou žádnou krádež. Ne všechno se ale dozvědí.

„Dala jsem na hrob svíčku a do hodiny byla pryč. Nikomu jsem to nehlásila a dala tam novou,“ postěžovala si jedna z návštěvnic kyjovského hřbitova. Viník je podle ní jasný: bezdomovci. I ti si musí ve svých příbytcích něčím svítit. Speciální olejová svíčka, která bez přestávky vydrží hořet tři dny, je pro tento účel jako stvořená.