První zakázku si mohli silničáři odškrtnout minulý týden. Řidiči aut i motorek, stejně jako cyklisté tak už překonávají železniční přejezd na silnici mezi Ratíškovicemi a Vacenovicemi bez nárazů a poskakování. „Jsme rádi, že je přejezd opravený. Upomínali jsme předtím na jeho špatný stav," sdělila ratíškovická starostka Anna Hubáčková.

Díky mírné zimě mohli krajští silničáři použít téměř půl milionu korun právě na tento úsek. „Chtěli jsme problém tohoto přejezdu, který působil téměř jako retardér, vyřešit už dříve. Výsledná podoba vypadá dobře, a to i díky kvalitní přípravě," sdělil vedoucí hodonínské oblasti správy a údržby krajských silnic Martin Bedrava.

Ceny oprav• žel. přejezd Ratíškovice – Vacenovice: 476 tis. Kč
• Dol. Bojanovice – I/55: 18,8 mil. Kč
• most u Žádovic: 
920 tis. Kč
• Bzenec-Přívoz – Strážnice (5 mostů): 48 mil. Kč
• most Bzenec, směr Přívoz: 1,1 mil. Kč
ceny jsou bez DPH

V plném proudu jsou nyní práce na opravách mostu u Žádovic ve směru na Žeravice, kde se řidičům zúžila silnice na jeden pruh. „Práce mají být hotové do konce tohoto měsíce," upřesnil vedoucí technicko správního úseku Libor Olšák.

Zato až do poloviny října by měli dělníci pracovat na obnově cesty z Dolních Bojanovic až po křižovatku se silnicí I/55 u Lužického rybníka. „Práce jsou rozdělené na tři úseky po osmi stech metrech. Sanované kraje vpravo jsou už hotové, nyní se dělá na těch vlevo, a to ve dvou úsecích," přiblížil Olšák. Místní tak musí počítat s úplnou uzavírkou a objízdnou trasou přes sousední Josefov.

Do nejnákladnější zakázky léta se zaměstnanci vítězné firmy pustí už příští týden mezi Strážnicí a Bzencem-Přívozem. Tam je mimo jiné čeká oprava pěti mostů. „Příští týden půjde o přípravné práce. Úplná uzavírka bude od prvního srpna," upřesnil vedoucí technicko správního úseku. To se již bude pracovat od mostu přes Veličku až po ten přes řeku Moravu. Od poloviny září tudy neprojedou ani autobusy. „Náhradní objízdná trasa povede přes Veselí nad Moravou do Bzence a Bzence – Přívozu," uvedl referent strážnického městského úřadu Ladislav Sovič. První etapa je naplánovaná tak, aby se lidé o prázdninách dostali do kempu, skanzenu i zámku.

Další fáze obnovy havarijní silnice má přijít na řadu po Strážnickém vinobraní. Práce se přesunou i do města směrem k napojení na silnici I/55. „Chceme využít uzavírky i na opravu mostu u železnice mezi Bzencem a Bzencem-Přívozem," doplnil Olšák.

Vedoucí silničářů Martin Bedrava upozornil na to, že se podařilo při výběrových řízeních ušetřit velké sumy peněz. Například u oprav bojanovické cesty z předpokládaných pětadvaceti milionů korun na necelých devatenáct a u Strážnice ze šestasedmdesáti na osmačtyřicet milionů.