„To kvůli krásným večerům a východům slunce. Pohled na vycházející slunce ze spacáku je úplně jiný, než kdybych se koukal skrz okno horské chaty,“ říká mladý muž.

V posledních letech několikrát navštívil ukrajinské poloniny. Hlavně se snaží křížem krážem procházet hory či kopce, které jsou poblíž. „Ať je léto, či zima, vždy jsou i ty malé hory krásné,“ pokračuje Novotný, který si tak oblíbil Nízké Tatry, zimní Velkou i Malou Fatra.

U nás v republice pak třeba Orlické hory, Beskydy, Bílé Karpaty, Jeseníky, Rychlebské hory nebo zamrzlou Šumava. „Nejkrásnější část dne na horách je východ a západ slunce. Na ty bych se mohl dívat stále. Nejkouzelnější je, když se mi podaří najít místo na spaní, z kterého vidím jak západ, tak ráno i východ slunce,“ přibližuje horská lákadla Novotný.

Na tyto zážitky ale musí být člověk dobře připravený. „Oblíbil jsem si přírodní materiál, jako je vlna. Jak merino, tak norskou vlnu. Má skvělé vlastnosti na turistiku, příjemně hřeje, absorbuje vlhkost a má antibakteriální schopnosti. Triko či trenky zvládnou být déle takzvaně čerstvé a voňavé,“ usmívá se milovník pobytu v horách.

A co dalšího radí? „Nějaký lepší, klidně péřový spací pytel, se na přespání bude hodit. A nezapomenout na karimatku, izolace od země je důležitá. Ochranou proti chladu může být teplejší spacák, bivakovací pytel, nebo největší a nejtěžší věc ve výbavě, stan,“ dodává Novotný.