Ve čtvrtek v pět odpoledne slavnosti zahájí vernisáže v budově obecního úřadu. „Budou zde dvě výstavy. V jedné vystaví obrazy Dušan Zeman. Ta druhá se jmenuje Horňáci a Horňácko v literatuře. Vernisáž se spojí s představením knihy Teče voda, teče," lákají organizátoři.

Páteční program začne ve stejnou dobu další vernisáží. Ve Válcovém mlýnu Antonína Nováka se uskuteční šestý ročník výtvarné výstavy Horňácké múzy. „Vystavená díla pocházejí z letní tvořivé dílny, kterou pro děti pořádalo občanské sdružení Futra," objasnili původ děl organizátoři.

Na vernisáž naváže premiéra loutkového divadla, které také připravila Futra. Další program se přemístí na Horňácký stadion. Tam první pořad věnují padesátému výročí vzniku ženského sboru ve Velké nad Veličkou.

Následuje další oslava výročí, tentokrát dvacet let Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova. „V minulém roce nám rozmar počasí nedovolil uskutečnit na Horňáckých slavnostech připravený pořad Suchovská republika. A tak jsme v letošním roce dostali druhou šanci," vysvětlila zosnovatelka vystoupení Olga Floriánová. Suchovská republika byl spolek, který v Suchově založili v roce 1882 umělci, jako byl například malíř Jožka Uprka či spisovatel Otakar Bystřina. Od roku 2010 se na počest tohoto spolku koná folklorní pochod ze Suchova do Velké nad Veličkou. „Pořad Suchovská republika mě velmi zajímá. Chtěla bych se dozvědět víc," uvedla Jana Šedivá, která se na slavnosti chystá poprvé.

Ty jsou výjimečné také v tom, že na nich návštěvník nenarazí na pořad, který by se opakoval každý rok. „To je specifikum Horňáckých slavností. Každý pořad je premiéra a derniéra zároveň," sdělil velický starosta Jiří Pšurný s tím, že většina lidí dorazí podle něj do Velké v sobotu.

Právě v tento den i v neděli se na velickém náměstí uskuteční tradiční jarmark spojený s výstavou drobného zvířectva. Večerní program se pak znovu vrátí na Horňácký stadion, akci zahájí dětské soubory. Po nich následuje Muzikantská večera. „Večer je věnovaný pětačtyřicátému výročí založení souboru Velička a vzpomínce na Jarka Miškeříka, který byl primáš, učitel mladých muzikantů a sběratel lidových písní," vysvětlují organizátoři.

Po skončení večerního programu následuje Zbojnický večer s opékáním baranů. Po pátečním i sobotním večerním programu je pro návštěvníky připravený speciální vlak, který odjíždí o půl druhé ráno a míří do Veselí nad Moravou.

Slavnosti pokračují i v neděli o půl jedenácté dopoledne ve velickém kostele svaté Máří Magdalény mší. O hodinu později zahraje na velickém náměstí dechová hudba Veličanka. Odpolední program odstartuje ve dvě odpoledne v Kuželovském mlýnu. A opět se budou slavit výročí. Například osmdesáté narozeniny Dušana Holého.

Podle velického starosty závisí návštěvnost na počasí. „Když je pěkně, dorazí na slavnosti kolem deseti tisíc platících, z toho asi polovina na Jarmark," řekl Jiří Pšurný. Pořadatelé počítají ale i s tím, když bude škaredě, a na svých internetových stránkách informují o přesunech pořadů. Většina z nich by zamířila do kulturního domu.

RADKA KŮŘILOVÁ