„Možné jsou procházky i samostatné prohlídky. S průvodcem je možné předem dohodnout prohlídku expozice pavilonu II Kostela v pracovní dny nejlépe od 10.30 do 14.30," informoval vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích František Synek.

Zároveň v těchto dnech očekává ještě několik ohlášených skupin. „Mezi nimi bude podle našich součtů také dvousettisící návštěvník za období 2003 až 2014," upozornil vedoucí.

Letos do areálu památníku, v čtyřiapadesáté návštěvnické sezoně, zavítalo s platnou vstupenkou 15 257 hostů. Dalších asi pět tisíc si pak vychutnalo relaxaci v prostředí hradiště.

V současnosti se na stavbě nového návštěvnického centra dokončují sklářské a fasádní práce. Před budovou už uzavřeli své záchranné výzkumy archeologové. „Zahájily se terénní úpravy okolí objektu. Další pracovníci již působí uvnitř uzavřené budovy, dokončují sádrokartonové a keramické obklady, elektroinstalace, montovat se budou vnitřní a venkovní schodiště," nastínil šéf památníku.

Zadaná je podle něj i výroba nábytku do interiéru. „Dokončená byla také třicet metrů vysoká vyhlídková věž, která však zatím není přístupná. Připravený je koncept nové stálé expozice pro tento nový pavilon," sdělil Synek.