„Javořina byla vždy místem, na kterém se setkávali lidé z obou stran hranice. Dříve jeden národ, nyní každý zvlášť. Osobně ho ale vnímám pořád stejně, jako zamlada," pousmál se sympatický muž. „Myslím, že rozpad byl zbytečný, ne?" doplnila jeho slova Atalovičová, která pochází z Nového Mesta nad Váhom.

Slovenský pár byl jedním z více než pěti tisíc lidí, kteří si o posledním dnu roku 2012 připomenuli už dvacáté výročí silvestrovských setkání na vrcholu Velké Javořiny.

Podle ředitele Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonína Macha, jenž je jedním z organizátorů oslav na Javořině , byla i letos atmosféra setkání výborná. „Co se týká počtu návštěvníků, přiznám se, že nepamatuji tolik lidí, kteří se dokáží takto spontánně sejít a bez nějaké ambice se jen tak přátelsky potkat a zavzpomínat. Velice cenné a vzácné je zde takové spontánní ochutnávání toho, co nám země v obou republikách dávají," popsal svůj úhel pohledu Mach.

Jak doplnil, poslední den uplynulého roku se mohlo podle jeho odhadu na Javořině sejít až šest tisíc lidí. Každý rok jich přitom přibývá.