Dvoudenní akce, kterou pořádá Československá obec legionářská v Českém Brodě ve spolupráci se Společností Milana R. Štefánika v Brezové pod Bradlom a Nadace M. R. Štefánika v Bratislavě, odstartuje z Koširisk v sobotu 12. července. Zúčastnit se může kdokoliv. „Cílem je připomenout dvě osobnosti světového formátu, které se spolu s Edvardem Benešem zasloužily o osvobození českého a slovenského národa a o založení demokratické Československé republiky v roce 1918," přiblížil záměr cyklopřejezdu jeden z organizátorů Ferdinand Vrábel, člen českobrodské legionářské jednoty.

Letos čeká na zájemce už třetí ročník. Ten účastníci zahájí tak jako v premiérovém roce akce, v rodišti astronoma a generála francouzské armády v Košariskách, odkud na cyklisty čeká pětaosmdesát kilometrů. „Trasa vede kopcovitým terénem převážně po asfaltových cestách, ale částečně také po lesních. V některých úsecích budou dlouhá i prudká stoupání. Není třeba zoufat, když si je vyšlápneme, tak se dolů svezeme zadarmo," uvedl Vrábel.Spojit rodiště dvou zakladatelů československého státu Milana Rastislava Štefánika a Tomáše Garrigua Masaryka. To je záměr organizátorů Cyklopřejezdu Košariská Hodonín.

Společenský rozměr akce podtrhují i navštívená místa: Štefánikovo muzeum, pietní akt na Bradle či zastávka u rodného domu legionáře Dušana Hataly. Po prohlídce hradu Branč je cílem první etapy Brezová pod Bradlom. Start té druhé je v neděli ráno. Účastníci vyrazí směrem na Branč, Podbranč a Sobotiště. Následně se podívají do Holíče a Kopčan až dorazí do Hodonína. Tam pietním aktem u sochy Tomáše Garrigua Masaryka třetí ročník zakončí. „Je možné absolvovat i jen část trasy. První nebo druhou etapu, případně některý úsek. Velmi rádi na cyklopřejezdu uvítáme mládež," sdělil organizátor.

Loňského ročníku se zúčastnilo čtrnáct cyklistů, další se přidávali postupně. Zdravotnický dozor zabezpečili sokoli Zdeněk Hlobil a Věra Matuštíková z Veselí nad Moravou. Nejmladším účastníkem byl sedmnáctiletý Vít Kocmánek z Lanžhota a nejstarším dvaasedmdesátiletý starosta Sokola z Kyjova Přemysl Karas. „Trasa je sice vždy z osmdesáti procent stejná, ale každý rok do ní zařazujeme také různé zajímavosti, jako jsou přehlídky památek či muzeí a menší odbočky," dodal Vrábel.