Myslí si, že u komise jeho pálenka zabodovala hlavně díky příjemné vůni a vyzrálé chuti. Víckrát ale svůj úspěšný produkt už neochutná. „To je úplně poslední, víc už nemám," posteskl si hodonínský pěstitel, který si jako upomínku na úspěch odnesl diplom a vyřezávanou sošku ze dřeva.

„Letos šampion dostal podobiznu muže, který se čelem opírá o stůl. Vyrobil ji, jako již každoročně, náš člen a řezbář Miroslav Šrůtka," vysvětlil předseda pořádajícího spolku Prunus Moraviae Josef Grufík.

Ostatních sedm vítězů jednotlivých kategorií převzalo broušené lahve. Jedna z nich byla speciální – zelená. Dostal ji Lubomír Buštík z Kyjova, který opanoval kategorii špendlíků. Právě na tomto ovoci si totiž dubňanský spolek velmi zakládá. „Chceme, aby se špendlík žlutý vrátil do zahrad. Řada lidí si ho dnes plete s mirabelkou," doplnil předseda.

Pěstitelé domácí, z okolních obcí i vzdálenějších míst, někteří dokonce ze Slovenska, Rakouska či Austrálie, na letošní košt věnovali celkem 1084 vzorků. Kromě nejpočetnějšího modrého ovoce byla hojně zastoupená meruňka a hruška. Ochuzení ale nebyli ani příznivci jemnějších variací. Mezi sto sedmadvaceti vzorky v kategorii sladké zájemci našli ořechovku, medovinu, višňovku i kmínku.

Další výrobci připravili likéry z jahod, ostružin, malin, josty, kokosu či lesních plodů. „Zatím mám asi desátý vzorek, naprosto skvělý byl jahodový likér. Chutnal jak fruko," zasmál se kolem třetí hodiny odpoledne jeden z návštěvníků, Viktor Šimeček z Vacenovic. Na košt zavítal spolu s Jiřím Holečkem. „Já dávám přednost spíše tradičním pálenkám, docela mě oslovila třešňovice i trnka. Snad nejhorší byl ananas s kaki. Skoro jsem odpadl," dodal Holeček. Oba souhlasně přiznali, že je příliš nenalákal ani řepný destilát. „Na ten je příliš brzo. Ještě si musíme dát na kuráž," zavtipkovali společně.

Letos poprvé příchozí nemuseli kvůli každé skleničce kupovat lístky, součástí vstupného totiž byla i neomezená degustace. „Uvidíme, jak se tento způsob uchytí. Měli jsme trochu obavy, jak to lidé zvládnou. Za všechny ročníky nebyl absolutně žádný incident. Naši návštěvníci jsou zodpovědní," prohlásil s úsměvem předseda.