Vše o komunálních volbách na Hodonínsku čtěte ZDE

V dědinách Čeložnice, Vřesovice, Moravany, Kostelec, Labuty, Ježov, Žádovice, Skalka, Hýsly a Želetice letos sestavily volební seskupení dohromady sedmatřicet kandidátek. Tedy o sedm více než před čtyřmi lety. K tomuto nárůstu pomohla zejména obec Labuty, kde se letos rozhodli kandidáti na zastupitelská křesla bojovat ve volbách každý sám, a nikoliv pod sdružením nezávislých kandidátů.

„Rozhodli jsem se tak, protože chceme vědět, kolik dostanou hlasů od voličů jednotlivý kandidáti. Tak lidé hodili do urny jeden volební lísek a byli zvoleni všichni. Vydali jsme se tak po vzoru ostatních obcí,“ vysvětlil místostarosta obce Labuty Jiří Sedláček, který obhajuje svoji pozici na tamní radnici v letošních volbách.

To v Kostelci sestavilo kandidátku pět politických uskupení. O tři méně než před čtyřmi lety. Na seznamu kandidujících chybí KDU–ČSL, která se jinak popere o zastupitelská křesla v těchto obcích: Moravany, Ježov a Želetice.

„Lidé, kteří byli na kandidátní listině už jsou v letech a nenašli jsme nikoho mladšího. Proto se nám ji nepodařilo sestavit,“ řekl místní zastupitel a někdejší dvojka kandidátky KDU–ČSL Josef Borkovec. Jak dodal, je to tak poprvé, kdy se lidovci v Kostelci neutkají o zastupitelská křesla .

Také v Hýslých, obci s nejmenšími slunečními hodinami na světě, se místní činili. Kandidátku totiž sestavilo pět politických seskupení.

O tři více než v minulých volbách. Do politického dění v obci chtějí promluvit i „mladí“. „S klukama jsme se domluvili a pojmenovali jsme se jako Mladí Hýseláci. Chceme trochu omladit garnituru na místní radnici,“ řekla dvojka kandidátky Pavel Bystřický.

Za to v Ježově naopak bojuje v komunálních volbách šest uskupení, což je oproti roku dva tisíce šest nárůst o tři kandidátky.

Co se týče současných parlamentních stran, tak ani v jedné z obcí se neutkají o zastupitelské křesla nováčci v Poslanecké sněmovně TOP 09 a Věci veřejné. Z „tradičních“ stran se nejvíce činily ODS a KSČm, které shodně kandidují v těchto obcích: Moravany, Kostelec a Ježov.

Do volebního souboje nezasáhne ČSSD. Není to však otázka jen těchto komunálních voleb. Sociální demokraté nekandidovali v těchto deseti obcích na Kyjovsku ani před čtyřmi lety.

V přesile jsou tak opět sdružení nezávislých kandidátů. Ty z celkového počtu sedmatřiceti kandidátek jich mají dohromady šestnáct, když nepočítáme jednotlivé kandidáty z obce Labuty.

V Kostelci se pokouší do zastupitelstva opět prorazit SNK Evropští demokraté. Ti sestavili kandidátku v pěti obcích ležících v okrese Hodonín: Vracov, Domanín, Bzenec, Veselí nad Moravou a Kostelec.

„Kandidujeme tady už počtvrté. Naše strana má silné komunální zakotvení,“ uvedl lídr kostelecké kandidátky SNK ED Antonín Sabáček.