Základní charakteristika nové lyžařské sjezdovky, kterou se pyšní obec u hranic se Slovenskem, Nová Lhota. Sjezdovka leží nad ní, ve výšce sedm set pět metrů na Šibenickém vrchu. První zatěžkávací zkouškou si prošla o uplynulém víkendu.

„Vše je zdárně dokončené. Je to funkční dílo, jehož součástí je vlek, rolba, zasněžovací zařízení, turnikety i osvětlení pro večerní lyžování. Součástí ski areálu je i parkoviště, toalety a bufet,“ uvedl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka. Ten doplnil, že na záměru se pracovalo několik let.

Kromě zvýšení turistického ruchu se v obci díky nové sjezdovce vytvoří i čtyři nová pracovní místa. „Ve ski areálu budou pracovat jak sezonní pracovníci, tak i lidé, kteří budou mít další aktivity. Ono se to nezdá, ale příprava svahu už na konci podzimu a všech zařízení a údržba do března, to zabere i tři čtvrtě roku,“ vysvětlil Okénka.

Zástupce provozovatele Radim Matyáš vyzdvihl na ski areálu především ideální lyžařské prostředí. „Jsou tu krásné výhledy a perfektně upravený svah, který je ideální pro výuku lyžování. V týdnu už u nás začaly lyžovat dvě školy,“ sdělil Matyáš. Jak doplnil, kapacita vleku je přes tisíc osob.

V sobotu se na pohodovou jízdu za krásného počasí vydaly desítky prvních zvědavců z české i slovenské strany hranice. „Je tu opravdu krásně. Poloha místa je skvělá. Svah je ideální pro začínající lyžaře. Jen mi tu chybí grog nebo svařák,“ zasmála se jedna z lyžařek.

Vedení Nové Lhoty si od ski areálu slibuje podpoření podnikatelů, zvýšení zaměstnanosti i vlastní sekundární prospěch pro obec. „Lidi k nám teď pojedou cíleně,“ říká Okénka. Dalším lákadlem, proč volit lyžování v Nové Lhotě, by do budoucna mělo být také kvalitní ubytovací zázemí. Nad obcí má totiž vzniknout ubytovací a stravovací zařízení na velmi vysoké úrovni. „V tom by se mohli časem ubytovávat právě lyžaři,“ nastínil Okénka.

Ten si myslí, že by celý ski areál mohl za pět let vypadat jinak. „Uvidíme, jak se k tomu postaví všechny dotčené orgány. Podmínky tam na to jsou,“ doplnil. Právě kvůli poloze v chráněné krajinné oblasti se mohou vleky v Nové Lhotě rozjet jen v období od prosince do března.

Lyžaři, kteří se do Nové Lhoty vydají, mohou za příznivých sněhových podmínek využít také zhruba patnáctikilometrový okruh pro běžkaře na trase Nová Lhota-Javořina-Vápenky.

Lyžařský areál v Nové Lhotě je po vedlejším Filipově údolí, radějovských Štěpničkách a Uhřicích čtvrtým v regionu. Lyžaři, kteří se při volbě, kam vyrazit za sněhem, rozhodují podle toho, jak areál i sjezdovka vypadají, mají možnost na internetových stránkách www.skinl.eu, jejichž součástí je i aktualizovaná webkamera.