„Jestli všechno dobře půjde, tak bychom v úterý či středu mohli začít,“ informoval prezident Sportovního klubu lyžování ve Veselí nad Moravou Luboš Žák, který působí v lyžařském areálu Filipov u Javorníku. Jak doplnil, ve Filipově údolí nasněžilo do čtvrtečního rána dvacet centimetrů přírodního sněhu.

„Abychom mohli začít rolbovat, potřebujeme aspoň čtyřicet čísel sněhu. Když na to vjede mašina, zůstane z toho pak patnáct, dvacet centimetrů. Pak by bylo ideální, ještě nějakých deset centimetrů přírodního, to by byla bomba,“ doufá Žák. Ve Filipově údolí u Javorníku se může kvůli ochraně přírody začít lyžovat vždy až od prvního prosince.

Příznivci běžkového lyžování ale čekat nemusí. Na Horňácku mohou využít dvou tras, a to zhruba dvacetikilome­trového okruhu na trase Nová Lhota-Javořina-Vápenky. Přibližně dvanáctikilometrový úsek hřebenovky, která vede lesem, pak mohou běžkaři vyzkoušet právě u Filipova údolí. „Myslím, že stopa už je prošlápnutá, protože jsem tam kluky běžkovat viděl,“ řekl Žák.

Zasněžovat začali také ve Skiareálu v Uhřicích, a to od prvního prosince. Podle předsedy občanského sdružení SportTurist Uhřice Michala Malílka by se mohli lyžaři dočkat rozjetí vleků nejdříve v neděli. „Uvidíme, jak to bude vypadat. Vítr, který byl nám všechen sníh rozfoukal,“ uvedl. V Uhřicích tak musí počkat, až se jim sníh na svahu srovná. „Momentálně máme dole třicet centimetrů a nahoře pět,“ nastínil situaci Malík.

Počasí zatím skiareálům přeje, teploty by nad nulu stoupnout neměly během dne ani noci. V pátek, kdy se budou odpolední teploty pohybovat mezi minus jedním až minus pěti stupni, by mělo začít opět sněžit. Nového sněhu by mohlo být až patnáct centimetrů.

V sobotu by se měly nejvyšší denní teploty pohybovat kolem minus čtyř až minus osmi stupňů. Noční pak spadnou až k minus třinácti stupňům Celsia. O nedělním večeru očekávají meteorologové opět slabé sněžení. „Nejnižší noční teploty budou minus deset až minus čtrnáct stupňů Celsia, ojediněle při zmenšené oblačnosti až minus sedmnáct stupňů. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus sedmi až minus tři stupni. Nového sněhu by mělo napadnout do jednoho centimetru,“ informovala za brněnskou pobočku Českého hydrometeorolo­gického ústavu Ivana Záluská.