Její památku dnes připomíná právě dům, stojící vedle místní základní školy, který je zároveň vedený i jako nemovitá kulturní památka. V loňském roce se domeček proměnil v Muzeum osobností a lidových tradic Vnorov. Letos ještě čekají drobné opravy.

„Vloňském roce jsme na rodném domku Marie Kudeříkové zrekonstruovali jeho vnitřní část. Nyní dokončujeme opravu střechy, topení a v plánu je i nová fasáda. Peníze jsme získali přes Místní akční skupinu Strážnicko,“ informoval místostarosta Vnorov Pavel Chudík s tím, že práce jsou v plném proudu. Hotovo by podle něj mělo být do konce května. „Na červen už bychom chtěli mít opět otevřeno,“ doplnil místostarosta.

Jak ale připustil zájem především cyklistů a turistů o nové muzeum, čekala obec vyšší. „Návštěvnost byla vloni celkem vysoká. Bylo to ale díky slavnostnímu otevření. Přes víkend se někdo sice zastavil, nesplnilo to ale naše očekávání,“ připustil Chudík.

Ten přikládá nízký zájem nevábnému zevnějšku domečku a také špatné informovanosti. Na muzeum totiž upozorňovala pouze cedulka. „Počítáme s tím, že bychom nově dali informační ceduli už k hlavní silnici. Snad bude lidi víc táhnout i nová fasáda,“ odtušil místostarosta.

Muzeum osobností a lidových tradic představuje kromě Marie Kudeříkové také významné rodáky, ale i osobnosti, které obec pouze navštěvovaly. Řadí se k nim například básník a prozaik Jan Skácel, básník František Zýbal, duchovní Pavel Zíbal, advokát a entomolog František Sokolář, lékař, gynekolog a porodník František Gazárek či hudební skladatel Leoš Janáček.

„Muzeum je rozděleno do dvou částí. V první z nich má nyní zdejší soubor Spinek krojovou výstavu. Druhá část představuje osobnosti, spjaté s naší obcí,“ uvedl před časem starosta obce Antonín Gazárek.

Jednotlivé místnosti expozice jsou přitom na sféru hudební, literární a vědeckou. V části věnované lidovým tradicím mohou návštěvníci zhlédnout dobové kroje i vybavení domácnosti z minulého století.

Rodný domek Marušky Kudeříkové je zájemcům přístupný od května do září každou sobotu a neděli, a to od třinácti do sedmnácti hodin. V ostatní dny se mohou návštěvníci domluvit na telefonním čísle 518 309 540.

Děti do patnácti let mají vstup zdarma, studenti a důchodci zaplatí deset korun, ostatní návštěvníci pak o desetikorunu víc.