„Je to jedinečná akce, na které se setkávají slovenští a čeští divadelníci i veřejnost v maskách a originálně se baví,“ přiblížil, co se skrývá za netradičním názvem, zakladatel Záhoráckého divadla Ivan Fodor. Myšlenka uspořádat maškarát vznikla loni. „Chtěli jsme se pobavit, ale ne sami, a tak jsme si pozvali kamarády divadelníky z okolí. Netušili jsme však, že všichni přijdou v nějakém kostýmu. A čím horší kostým si vybrali, tím byla zábava veselejší,“ připomněl Fodor.

Maškarát je putovní akce. První ročník se uskutečnil loni v Kunově u Senice a druhého se letos ujali hodonínští ochotníci. Zkusili ho otevřít i pro ostatní zájemce. „Z venku je tady však asi jen třináct lidí. V Hodoníně není zatím zavedený žádný maškarní ples, nikdy nebyl a nevím, jestli ještě někdy nějaký bude, protože organizace maškarátu se zřejmě ujme zase jiný ze souborů, které se na to už těší,“ řekla vedoucí ochotnického souboru Svatopluk Běta Švancerová. Podle ní je Ochotnický maškarát příležitostí potkat se a popovídat si s kolegy herci, kteří se znají z divadelních přehlídek ochotnických souborů, a také se dozvědět, co kde hrají a domluvit si představení.

Nakonec došlo i na udělování Záhoráckých oskarů, které si ochotníci z recese rozdělili za umělecké počiny na poli regionální kultury. „Je tady úžasná partie, každá skupinka má něco do sebe. Povyprávíme si, pobavíme se a možná že i domluvíme nějakou spolupráci,“ pochvaloval si akci Josef Sloboda z folklorního souboru Krupanski črpáci, kteří do Hodonína přijeli z Dolné Krupé u Trnavy.