Jak dále uvedl, jedna z místních napočítala u svého obydlí asi dvě stovky aut za den. „Cesta není určená pro čtyřicetitunové naložené vozy. Sice nám slibují, že za pár let nám cestu opraví, ale nyní se tady nedá ani větrat," řekl Provázek a upozornil, že lidem, kteří mají starší domy, praskají zdi. „Objekty nebyly konstruované na takovou dopravu, dřív tudy jezdívaly jen koňské povozy," posteskla si další obyvatelka Nesytu, Irena Pitzingerová.

I proto v současnosti Nesyťané sepisují stížnost, kterou chtějí adresovat odboru životního prostředí. Podle Provázka jsou ale už znatelné menší změny k lepšímu. „Když se nejvíc práší, tak cestu pokropí, případně její znečištění zametou. Už jsem také říkal řidičům, ať nejezdí dvě proti sobě, protože se na cestu dvě auta nevejdou. Někteří to respektují a počkají na točně," sdělil.

Poblíž Nesytu provádějí MND rekultivaci ropných Vrtů. Podle Daniela Plovajka, ředitele komunikace skupiny KKCG, kam MND spadá, si místní stěžují na zvýšený provoz spojený s likvidací starého závodu. „Uskutečnily se sanační práce, při nichž šly k zemi i budovy. Tyto činnosti ale dělá jiný dodavatel. Navíc práce jsou už téměř u konce, do dvou týdnů by měly být hotové," uvedl mluvčí.

Specializovaná firma ropné vrty likviduje už od roku 2009. Kvůli pozastavení dotací se práce na nějaký čas zastavily. Nyní opět pokračují. „O starých ekologických zátěžích víme, postupně dochází k jejich nápravě. Náš odbor se vyjadřuje k tomu, co je třeba dodržovat," informovala vedoucí hodonínské odboru životního prostředí Jarmila Kotrlová.

Evropská komise navíc začátkem července schválila dotační podporu ve výši jedné miliardy čtyři sta milionů korun na projekt odstranění starých ekologických zátěží v chráněné oblasti akumulace vod Kvartér řeky Moravy, v okresech Hodonín a Břeclav. „Uskutečnění projektu bude mít nejen příznivý dopad na životní prostředí, ale zároveň významně přispěje k čerpání peněz z operačního programu," vyjádřil se náměstek ministra životního prostředí pro fondy Evropské unie Jan Kříž. Cílem projektu je podle rezortu ochrana zdrojů podzemní vody pro veřejný vodovod a ochrana ekosystému lužních lesů.

Více čtěte v úterním týdeníku Slovácko