Nyní je na místě už opravená opětná zídka. „Památník je v současnosti ve výrobě. Bude obnoven ve stejné architektuře, jen ve spodní části, kde bylo terrazzo dáme poctivý kámen. Do měsíce by mohlo být vše hotové,“ přiblížil ratíškovický místostarosta Radim Šťastný.

Navíc na pomníku, kde byl seznam obětí druhé světové války, budou nyní doplněná i jména sovětských a rumunských vojáků padlých při osvobozování Ratíškovic v dubnu 1945. Jak sdělila kronikářka obce Irena Bařinová, jde o šest příslušníků rumunského vojska a jedenáct vojáků Rudé armády. „Ty jsem objevila při pátrání v archivu Rudé armády. O jména rumunských vojáků jsem poprosila bývalého velvyslance Rumunska, který mě spojil s jejich archivem padlých hrdinů,“ uvedla obecní kronikářka s tím, že na slavnostním odhalení obnoveného pomníku má do Ratíškovic přijet i zástupce rumunského velvyslanectví.

Celková škoda způsobená na ratíškovickém pietním místě byla vyčíslená zhruba na sedm set tisíc korun. „Škoda byla ohromná, ale majetek jsme měli pojištěný,“ doplnil místostarosta.

Pomník se zbortil poté, co do něj narazilo auto ujíždějící před policií. Zdrogovaný řidič dostal smyk na mokré silnici a havaroval. Po silném nárazu skončil s vážným zraněním v nemocnici. „Policisté při prověřování události zjistili, že vozidlo řídil muž, který má vysloven platný zákaz řízení a měl nastoupit do vězení za předchozí delikty,“ uvedl už dříve hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.