„Jestli se nám ale podaří kříž opravit nevím. Dotace tvoří pouze čtvrtinu potřebné částky. Zbytek bychom museli doplatit ze svého,“ uvedl starosta Hrubé Vrbky Stanislav Prášek. Jak dodal je možné, že se bude kříž opravovat na etapy. „Zatím ale ještě nevíme, kdo se restaurace ujme. Nabídky sice máme, ještě jsme ale nikoho nevybrali. Byl bych rád, kdyby bylo hotovo během července nebo srpna, když bude pěkné počasí. Kvůli vyššímu rozpočtu ale nevíme, jak se s tím nakonec popasujeme,“ vysvětlil starosta.

Více než dva a půl metru vysoký Jurčákův kříž nechali v roce 1900 postavit mezi Kuželovem a Hrubou Vrbkou manželé Martin a Kateřina Jurčákovi. Kříž leží u potůčku na trati zvané Zábrestí a měl být modlitbou za uzdravení Martina, jako poděkování Bohu. „Podstavec je zhotovený z pískovce. Na přední straně byl původně vypouklý obraz Nejsvětější Trojice boží. Na podstavci je železný kříž s pozlaceným Kristem. Kříž byl původně obehnán zábradlím, které zhotovil kolář Jan Kambal,“ uvedl historik a ředitel kuželovské základní školy Martin Dosoudil.

Podle předpokladu starosty by měly být opravy ze stejného materiálu, a to pískovcového základu a litinového kříže. Opravit by se měl i reliéf Nejsvětější trojice, který už dnes skoro nelze poznat.

Jak Prášek uvedl, obec se rozhodla pro opravu dezolátního stavu kříže především proto, že jde o architektonický prvek v krajině, který je potřeba zachránit. „Chtěli bychom zachovat dědictví našich předků. Myslím si, že kříž je architektonicky velmi pěkně postavený a význam má pro historii i obec,“ sdělil starosta.

V okolí Kuželova je kolem třinácti křížů, a to kamenný kříž pod větrným mlýnem, kříž u silnice do Tasova, na dolním hřbitově v Kuželově. V Malé Vrbce se pak nachází kříž na hřbitově a před bývalou školou. Ve vedlejší Hrubé Vrbce na Hřbitově, obec Kuželov nechala postavit kříž u kostela. V roce 1924 však došlo k jeho poničení a odstranil se. Dále je v okolí obcí ještě kříž na Výhoně, kříž na Mezicesťoch, kříž u Třech kamenů, kříž Na Drahách v Malé Vrbce a u silnice do Velké nad Veličkou je kříž Michalův.

Kříže u cest nechávali v minulosti lidé stavět například jako poděkování za uzdravení nebo naopak pro to, aby se rodině nemoci vyhýbaly.