O pět let později se přestěhovala do nově postavené pozdně secesní budovy, navržené architektem Josefem Doležalem. Ve Skácelově ulici sídlí škola dodnes. V sobotu jedenadvacátého si instituce, kterou prošlo několik tisíc studentů, připomene již devadesát let od svého vzniku.

„Škola se nejdříve zaměřovala na veškerou zemědělskou činnost s tím, že důraz se kladl na sadařství a ovocnářství. Během války se studium na necelých šest let přerušilo. Po jeho obnovení se škola začala zaměřovat na přípravu žáků v oboru, podobnému dnešním automechanikům,“ připomněl historii ředitel Střední odborné školy Strážnice Josef Gazdík.

Zaměření výuky přitom většinou odpovídalo požadavkům své doby. Od padesátých let, kdy se začaly v zemědělství používat kombajny a velké stroje, se škola specializovala na výuku mechanizace.

V šedesátých letech ale došlo k zásadní změně vnímání studia. Po letech, kdy se studenti vzdělávali pouze rok, se přešlo na čtyřleté studium zakončené maturitou.

„Od roku 1982 až dodnes se na škole vyučuje strojírenský obor. V roce 2001 jsme navíc otevřeli technické lyceum, které zaměřujeme na informační technologie a design. Strojírenství je zaměřené na počítačovou grafiku a konstrukční systémy,“ doplnil ředitel s tím, že za dobu fungování školy z ní vzešli lidé, kteří ve studiu oboru pokračovali a dnes sami přednáší na univerzitách.

Právě ti se možná na oslavě kulatého výročí školy, která se koná jedenadvacátého května, zastaví. Program bude bohatý. Na své si přijdou především pánové. Představí se například práce školního klubu, který renovuje staré stroje a jenž ukáže funkční traktor Svoboda. „Máme supermoderní CNC stroje, na kterých lze vyrábět věci od modelů pro modeláře, až po ultralight,“ poukázal ředitel.

K vidění ale budou i rarity na čtyřech i dvou kolech. Mezi nimi například Rolls-Royce z roku 1936 nebo parní kolo z roku 1869.

„Při zahájení vyjedou na jízdu po Strážnici všechna raritní vozidla, která máme. V čele pojede kočár tažený koňmi se školní vlajkou. Navíc jsme se se studenty domluvili, že na oslavy přijdeme ve starých oblecích, které mají dvacet, třicet i čtyřicet let,“ doplnil Gazdík.

Návštěvníci oslav, konajících se v areálu školy, se mohou těšit také na výstavu leteckých modelů, historickou rallye či turnaj v minikopané. Chybět nebude ani hudební doprovod, a to Moravský Big Band a školní cimbálová muzika. „Díky tomu, že máme poměrně velký areál, který je i zastřešený, se oslavy uskuteční i při nepříznivém počasí,“ dodal ředitel.