Problém byl v tom, že v katastru nemovitostí mělo zmíněné pozemky zapsané jako vlastník město Hodonín. K těm mu měl pomoci zákon z roku 1991 o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. Jenže úřad pro zastupování státu loni město zažaloval. Upozornil na to, že k zápisu pozemků do vlastnictví radnice došlo v rozporu se zákonem. To potvrdil i soud s tím, že město nesplnilo především jednu z podmínek zákona – na pozemcích skutečně nehospodařilo. „Od roku 1984 nemohl žalovaný s předmětnými nemovitostmi žádným způsobem hospodařit, neboť na nich byla prováděná výstavba bytových domů Hodoňanem, v jehož vlastnictví také bytové domy jsou, respektive byly," rozhodla soudkyně.

Město navíc kvůli prohrané při přišlo o více než patnáct tisíc korun za soudní poplatek a náklady řízení žalobci i vedlejšímu účastníku, tedy Hodoňanu. „Léta jsme se chtěli s městem dohodnout na výkupu pozemků, vyzkoušeli jsme všechny možnosti a absolvovali velké množství jednání. Dokonce jsme část pozemků vykoupili za osmdesát korun za metr čtvereční. Pak po nás chtěli částku podle cenové mapy, tedy dvě stě a více korun za metr čtvereční. To už bylo neúnosné," přiblížila vývoj dvacetiletého jednání ředitelka Hodoňanu, který spravuje více než čtyři tisíce bytů, Dana Bernátková.

Předseda představenstva družstva Ondřej Uprka rozsudek doslova označil za světlo na konci tunelu. „Díky tomu, že jsme šli touto cestou, se nám povedlo pro obyvatele města bydlící v družstevních domech ušetřit dva miliony korun. Následný převod od státu je velice rychlý, na úřadu už připravují smlouvy o bezplatném převodu na vlastníky bytů," uvedl Uprka.

Rozsudek se týkal pozemků pod pěti domy Hodoňanu na sídlišti Jihovýchod. Následně by tak mělo zbývat převést parcely pod dalšími sedmnácti domy. I tady bude zřejmě rozhodovat soud. Město se totiž s Úřadem pro zastupování státu neshodlo ani v dalších případech. „Rada doporučuje neuznat vlastnické právo státu, tak jako tomu bylo v předchozích případech," uvedla před hlasováním zastupitelů majetkoprávní referentka města Silvie Staňková. Pro neuznání bylo sedmnáct zastupitelů.