Hodonínské sídliště Bažantnice je o krok blíž k přidělení dotací ve výši přes osmdesát milionů korun. Lidé, kteří si o ně zažádají, to ale nebudou mít jednoduché. Sdružení vlastníků domů musí překonat složitou administrativní proceduru a své projekty předfinancovat. Navíc, dotace pokryje jen čtyřicet procent nákladů. Zbytek musí zaplatit nájemníci sami.

„Žádosti jsou papírově složité, nepřehledné. Člověk, který nemá stavební vzdělání se v tom nemůže vyznat,“ stěžoval si obyvatel Bažantnice Ludvík Šašinka.

„Uvědomujeme si, že je to složité, ale jiná varianta neexistuje,“ uznává místostarostka Hodonína Milana Grauová. Podmínky poskytnutí dotací neurčuje město, ale jsou dány metodikami pro přidělování evropských peněz.

„Budeme lidem k dispozici alespoň v tom, že jim pomůžeme s přípravou žádostí. Nemůžeme je za ně vyplnit, ale řekneme jim, co je dobře, co je špatně a co mají ještě doplnit,“ slíbila Gauová.

Město svolalo jednání, na kterém se zájemci o dotace dozvěděli, na co je mohou čerpat, kolik peněz a kdy lze získat. Lidé dostali také metodiku na vyřizování žádostí. Jednání přilákalo více než osmdesát zájemců.

„Budeme chtít peníze na střechu, opláštění a stažení domu,“ řekl jeden z přítomných, Petr Blahůšek z ulice Bří Čapků 23. Právě tento bytový dům trpí tím, že stojí na pohyblivém jílovém podloží. Praskání zdí a velké statické problémy řady budov v Bažantnici chce město řešit v první řadě.

Musí mít peníze, pak dostanou dotaci

„Peníze lze čerpat na regeneraci bytů v Bažantnici, především na statické poruchy, zateplení, ale i technické vybavení, výměnu výtahů, vytápění a podobné práce,“ upřesnil vedoucí odboru rozvoje města Jaroslav Malát.

Místostarostka Milana Grauová přitom nevylučuje, že peníze mohou lidé dostat i na jiné projekty. Statické práce ale mají přednost.
A co teď čeká sdružení nájemníků, které se do to projektu zapojí?

„Musí si doložit žádosti se všemi přílohami, projektem, stavebním nebo územním povolením a dalšími doklady, například o ekonomické situaci sdružení. Město je posoudí a doporučí ke schválení, ale pak ještě pošle do centrály do Brna, která bude mít konečné slovo,“ popisuje první část složité cesty za dotací Milana Grauová. Peníze tak mohou být podle ní reálně přiděleny na konci tohoto roku a práce začít snad zjara roku 2010.

Schválením projektu ale vše teprve začne. Sdružení nájemníků musí celou stavbu předfinancovat a především sehnat zbylých šedesát procent prostředků. Pomoci jim může snad ještě stavební fond Města Hodonína, odkud ovšem kvůli podmínkám grantového řízení nemohou získat dotaci, nýbrž jen půjčku. Fyzicky se peníze na účet sdružení dostanou až po kontrole čerpání dotace.
Projekt potrvá šest let. Sdružení však nemohou váhat s podáváním žádostí, protože osmdesát milionů určených pro Hodonín patrně tak dlouho v pokladně nevydrží.

Nové podmínky čerpání dotací prostřednictvím integrovaného plánu rozvoje města musí ještě schválit pondělní jednání hodonínského zastupitelstva.