„Majetek na bývalém hraničním přechodu Velká nad Veličkou prodal ve výběrovém řízení Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za přibližně tři celé dvě desetiny milionu korun. Částku odvedl do státního rozpočtu,“ informovala v tiskové zprávě vedoucí oddělení komunikace úřadu Jana Rennerová.

Nový majitel koupí získal šestnáct pozemkových a stavebních parcel o celkové rozloze více než šest tisíc metrů čtverečních. „K majetku patří i jedna administrativní a jedna technická stavba,“ doplnila Rennerová.

Společnost Rimitti se zabývá výrobou fóliových obalů. Do úterý působila v Kuželově. Dnes už ji zájemci najdou právě ve Velké nad Veličkou, kam přesunula svou výrobu i obchod.

Do budoucna možná i ubytovna

„Plochu areálu zabíráme asi z jedné čtvrtiny, takže kdyby měl někdo zájem o to jít sem do pronájmu, určitě budeme rádi,“ vzkázal Ševečka.

Přestože zatím nedokázal říct, jak by mohl objekt bývalého hraničního přechodu v budoucnu vypadat, nevyloučil možnost, že by se z něj mohla kromě místa pro kanceláře a výrobu, stát například ubytovna. O tu by mohl být na hranici se Slovenskem zájem.

„V horních patrech jsou pěkné, prosvětlené místnosti. Je tam i kuchyně. Infrastruktura, inženýrské sítě a možnosti parkování jsou dostačující. Zatím ale nedokážu přesně vyhodnotit, co se zbytkem objektu bude,“ zamyslel se.

Hraniční přechod Velká nad Veličkou se nachází na hranicích se Slovenskou republikou. V roce 1993 byly jako jeho základ umístěny první buňky. Po vzniku samostatné české a slovenské republiky se země shodly, že se jednotný přechod postaví na pozemcích České republiky. Vyrovnání pozemků mezi oběma státy ale trvalo několik let, a tak ke kolaudaci nového hraničního přechodu došlo až v roce 2001.

„Stavba samotná začala v roce dva tisíce. V květnu roku dva tisíce jedna začaly na hraničním přechodu působit složky celní správy a policie české a slovenské republiky,“ přiblížil za hodonínskou Celní správu František Vašica.

Areál hraničního přechodu nyní tvoří objekt bývalé celnice včetně silnic, chodníků a zpevněných ploch, přípojek sítí a parkoviště.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových již v roce 2008 zajistil odstranění překážek plynulého průjezdu hraničním přechodem. „Nechali jsme odstranit kontrolní objekt silniční váhy, elektrické závory v odbavovacím prostoru a odbavovací buňky. Demontováno bylo také zastřešení odbavovacího prostoru nákladních vozidel o ploše asi pět set padesát metrů čtverečních a technologie silniční váhy,“ uzavřela Rennerová.