„Chtěli jsme rozšířit soutěž o slovenskou účast už před lety. Vloni jsme měli jednu slovenskou zástupkyni, tak i vzhledem k tomu jsme se rozhodli, že se letos uspořádá Česko – Slovenská miss," přiblížil hlavní novinku letošní volby romské královny krásy předseda pořádajícího Sdružení Romů a národnostních menšin Miroslav Malík.

V hodonínském finále se mladé ženy nejprve samy představí. Následně je čeká promenáda ve sportovním oblečení a pak se předvedou ve svatebních šatech. Další disciplínou bude romský čardáš. Finále zakončí tradiční promenáda v plavkách. Moderování Miss Roma se opět ujme herec Jan Čenský.

K soutěži krásy patří i pestrý doprovodný program. Vystoupí hvězdy ze soutěže Superstar Martina Balogová, Sámer Issa a Jan Bendig. Dvanáctý ročník soutěže s letošním názvem Česko – Slovenská Miss Roma začíná v domě kultury v sobotu ve 20.00.

Další tahákem víkendu bude dvoudenní výstava vín ve vracovské sportovní hale, kde se v sobotu a neděli představí přes tisíc pět set vzorků vín. Košt organizuje Český zahrádkářský svaz ve spolupráci s Cechem kyjovských vinařů a potrvá od soboty od 13.00 a do 22.00 a v neděli od 10.00 do 17.00. „Připraveno je celkem 1581 vzorků, z toho 510 červených. K ochutnání budou vína nejen z Moravy, Čech, ale i Slovenska, Maďarska, Rakouska, Chorvatska nebo Polska. Odlišnost této výstavy je především v tom, že zájemci budou moci ochutnat vína od profesionálních výrobců vín. Škála dodavatelů je obrovsky široká," uvedl Pavel Navrátil z Cechu kyjovských vinařů.

Svůj dvoudenní svátek budou mít i vinaři v Čejkovicích, kde je o víkendu na pořadu už sedmnáctý ročník Vinných trhů. Ty začínají v sobotu v 10.30. „V průběhu kulturního programu bude ve 14.30 předání busty spisovatele Františka Kožíka. Během celé akce je možnost prohlédnout si v zámecké věži instalovanou výstavku archeologických vykopávek nalezených v zámku, Čejkovicích a blízkém okolí," zvou pořadatelé.

Vína si zřejmě plnými doušky dopřejí i v Blatnici pod Svatým Antonínkem. V sobotu je totiž na programu Putování po blatnických búdách, při kterém se otevře jednatřicet sklepů. Akce, která nabízí i jízdy koňským spřežením, začíná v 10.00.

Zpěvem obohatí víkendovou nabídku také pěvecké sbory, a to již třináctým ročníkem Zpíváním pod Náklem v areálu vinných sklepů na ratíškovickém Slavíně. Své hlavové rozsahy nabídnou mužské sbory z Dubňan, Milotic, Vacenovic, Rohatce, Tvarožné Lhoty, Ratíškovic, Vacenovský mužský sbor Od Lip, Ženský sbor Ženušky Ratíškovice, cimbálová muzika Náklo z Ratíškovic a cimbálová muzika KAPRIC. Zpívání začíná v sobotu v 18.30.

Tradiční setkání mužských pěveckých sborů se uskuteční i v Žarošicích, a to o hodinu a půl dřív než v Ratíškovicích. Na žarošickém hřišti se představí sbory z Archlebova, Dambořic, Strážovic, Věteřova, Žarošic a Želetic. Po zbytek odpoledne a večera se příchozí mohou těšit na besedu u cimbálu.

Ve Starém Poddvorově se v neděli představí Verbíři Podluží. Soutěž dětských verbířů začíná v tamním kulturním domě v 15.00.