„Máme zde dva druhy ovcí, a to merino a křížence s ovcí romanovskou, tedy ovce chovné, které jsou čistokrevné a pak křížence,“ uvedla Petra Blahůšková.

Ta malým novorozencům postříkala záda různými barvami, aby věděla, které jehně ke které matce patří. „Jeňata se musí do čtyř hodin od narození napít mléka. A ovce cizímu jehněti mléko nedá. Protože se nám urodilo tolik kusů, musím mít přehled která jehňata, ke které matce patří,“ vysvětlila Blahůšková.

Chvatelce ale práce ještě přibyde. Beran Ferda si dal totiž záležet a obšťastnil celé stádo, a to podle Blahůškové zpočátku vypadal, že se k ničemu být nebude. „Byl pohublý a nachlazený, takže jsme si říkali, že z toho nic moc nebude,“ usmála se chovatelka. Zatím se jehňata narodila jen kříženkám. Rodit mají ale ještě větší, chovné ovce.

Rúdník je místem, kam v sezoně vyráží spousty lidí. Někteří z nich se zastaví i u oveček. Těm, kteří by jim chtěli přilepšit Blahůšková vzkazuje. „Když už je chce někdo krmit, tak rozhodně ne suchým chlebem nebo cukrem. Ideální je mrkev a jablka,“ řekla.