Situaci už Toupalová Medveďová řešila s rodiči. „Už jarní uzavření hranic bylo nepříjemné. Jsem hlavně zvědavá, jak dlouho opatření potrvá a zda ovlivní vánoční svátky,“ podotkla žena.

Nové nařízení

Lidé cestující z České republiky na Slovensko se musí prokázat negativním CPR testem nebo nastoupit na pětidenní karanténu, kterou mohou ukončit na základě testu.

Začne platit od pátku 18. září.

Kromě pendlerů do 30 kilometrů od hranic dostanou výjimku studenti, učitelé, výzkumníci, zdravotníci, zemědělci a sociální pracovníci.

Zpřísnění pravidel pro lidi jedoucí z České republiky na Slovensko považuje za komplikaci ředitelka břeclavské okresní hospodářské komory Vendula Dvořáková. „Protože spousta společností v regionu zaměstnává lidi ze Slovenska. Předpokládáme, že se firmy začnou na komoru obracet, jak na situaci reagovat. Jedná se o rozhodnutí ze dne na den, nikdo neví, co rozhodnou další den,“ sdělila.

Podle ředitele Okresní hospodářské komory Hodonín Michala Švagerky nebudou mít tato opatření zatím v regionu na tamní firmy tak masivní dopady jako na jaře. Tehdy se totiž ze dne na den po Velikonocích zavřely hraniční přechody.

„Pokud se omezení netýkají pendlerů do třiceti kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu a dalších profesí, je to ještě dobrá zpráva mezi těmi špatnými. Velká část pendlerů ať už z Česka nebo ze Slovenska pracuje buď v Hodoníně nebo v nedaleké Skalici a Holíči. Na jaře úplné uzavření hranic poznamenalo podniky v regionu mnohem drastičtěji. Firmy hromadně volaly, že jim ze dne na dne nepřišlo na směnu třeba deset lidí,“ řekl Švagerka.

Zdůraznil, že je klíčové, aby státní správa dala podnikatelů včas jasné a přesné informace, jak mají postupovat. „Zatím je v tom stále velký zmatek. Abychom mohli firmám v regionu pomoci, musíme mít jasné instrukce a postupy od státní správy. Uvidíme, jak to bude pokračovat a jaké omezení ještě přijdou. Situace se mění každým dnem,“ dodal.

Ilustrační foto.
Žena se nahá procházela Brnem. Prý se tak trestala za své hříchy

Nařízení platné od pátku se netýká pendlerů pracujících do třiceti kilometrů od hranic. Výjimku dostanou i některé další skupiny. Ostatní musí předložit negativní test či zamířit do karantény. „To se bude kontrolovat pomocí namátkových kontrol i sledování mobilních telefonů,“ uvedl na sociální síti náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus.