Píše se rok 1555, kdy Pertold z Lipé uděluje Hodonínu právo svobodného nálevu. Od té doby se tady s vínem může nejen obchodovat, ale také veřejně nalívat.

Tento historický moment předvedou na Svátku vína, který Hodonínské Masarykovo náměstí čeká v sobotu 12. září, v podobě scénky organizátoři dnes už tradiční akce.

„Tento záslužný počin z historie města je naším ústředním marketingovým momentem,“ vysvětlil Zdeněk Grombiřík z Kulturního domu na Horních Valech, který spolu s Městem Hodonín akci pořádá.

Hold vínu, burčáku a také místnímu folkloru přicházejí vzdát v polovině září už tradičně stovky návštěvníků.

„Letos se bude ve svých stáncích prezentovat sedm velkých vinařských společností z Hodonínska,“ upřesnil ředitel hodonínského Domu kultury.

Ty budou návštěvníkům akce, která podle něho v žádném případě nechce konkurovat velkým vinařským veletrhům, ale je spíše událostí kulturní a na které bude po celý den vstup zdarma, zdarma také víno na ochutnávku do koštovaček nalévat.

„Bude se chutnat a prodávat nejen víno, ale hlavně burčák. A kromě toho čeká na návštěvníky také zajímavý folklorní program,“ nalákal Grombiřík.

Ten začne od patnácti hodin slavnostním průvodem krojovaných. V čele průvodu pojede na voze antický bůh úrody a vína Bakchus s družinou. V půl čtvrté bude pak udělené právo nálevu a od osmnácti hodin se představí Královská vína Města Hodonína.

„V kulturním programu se můžete těšit na Cimbálovou muziku Slovácko, národopisný soubor Dubinu z Hodonína, verbíře z Podluží a řadu dalších,“ vzkázala Pavlína Teplá z Domu kultury. Slovem bude provázet lidový vypravěč Franta Uher z Lanžhota.