Komorní večer s osobitou atmosférou, nazvaný Stáří o lásce, mládí o smrti–proměny života aneb balady pohledem folkloristy, se uskutečnil v nově vznikajícím kulturním centru U černého potoka na Vápenkách.
Program, který trval kolem čtyř hodin, organizátoři rozdělili do dvou částí. V té první představila desítka folklorních osobností z Horňácka, Kyjovska, Podluží, hanáckého Slovácka a Uherskobrodska balady jejich srdcím blízké. Ve druhé části dostali příležitost zazpívat si diváci. Z filmového záznamu se k tématům vyjádřili František Okénka a Josef Špaček.
„Zadáním večera bylo, aby mladí zazpívali o smrti a staří o lásce. Oslovil jsem osobnosti, které příběhy balad v osobním životě zažily, které je zpívají a jsou to zpěváci ostřílení. A pak jsem oslovil mladé zpěváky, aby byl vidět kontrast. Kontrast stáří-mládí,“ řekl k akci organizátor Antonín Vrba.
Baladu s tématem smrti tak zazpíval například osmnáctiletý primáš cimbálové muziky Roman Sokol, který se doprovázel na housle. O své zkušenosti v lásce, ale i o setkání se smrtí se podělil psycholog a primáš Osvětimanské muziky Ludvík Běťák. „Teď v každém z nás, v každé chvíli něco umírá. A aby mohlo žít něco dál, tak musí něco zemřít. Spolu to naprosto úzce souvisí. Jinak to prostě nejde,“ přemítal.
O životě a smrti promluvil také nevšední host, kterým se stal katolický kněz z Kostelce u Kyjova Svatopluk Pavlica.
„Láska a smrt spolu souvisí. Proč? Protože je to život. Život nemůže být bez lásky a život nemůže být bez smrti, tělesné smrti. Jediná spravedlnost na tomto světě je smrt. Proč? Protože každého člověka se tato skutečnost dotkne,“ pravil. „Byl bych moc rád, abychom z tohoto dnešního setkání odcházeli vnitřně dobře naladěni. Abychom dokázali nejen přijímat tu lásku, která je pro nás příjemná, kdy člověk je milován a milovat dokáže, ale abychom dokázali přijmout i skutečnost smrti. Obě tyto věci patří k životu,“ popřál lidem Pavlica.
V novém kulturním centru Vápenek U černého potoka, kam v minulosti přijížděli malíři a výtvarníci, by se teď měly akce spojené s tradicemi Horňácka konat častěji. „Chtěli bychom udělat tradici. Dnes jsou to balady, ale do budoucna nachystáme jiné věci, ve kterých bychom pokračovali při setkávání folkloristů, třeba lidových vypravěčů,“ uzavřel majitel penzionu U černého potoka František Janas.