„Když někomu povídáte o slepém říčním rameni a ukážete je na fotografii, příliš ho to nezaujme. Když si v něm ale může umýt nohy, snáze pak pochopí jeho význam," řekl Petr Novotný z hodonínského ekocentra. Nadšenci na téměř hektarovém pozemku vymodelovali ukázky biotopů typických pro Hodonínsko.

„Pálavu tvoří vápencová skalka s teplomilnými rostlinami, Vátým pískům dominují jehličnany. Kolem modelu řeky jsme vysázeli původní stromy jako ukázku lužního lesa," uvedl Novotný. Zahrada však nemá sloužit pouze jako živá učebna. Domov v ní naleznou ohrožené druhy rostlin a drobní živočichové.

Proměnu pozemku bývalé školky v živou učebnici vymyslel před čtyřmi lety tehdejší vedoucí ekocentra Dalimil Toman. „Usilovali jsme o smysluplné využití zahrady. Chceme, aby po ní návštěvníci volně chodili, nebáli se navštívit bylinkové záhony nebo naboso vyzkoušeli hmatovou stezku," vysvětlil Toman.

Venkovní úpravy stály zhruba dvě stě tisíc korun. „Peníze jsme získali z různých grantů. Díky bezplatné práci stovek dobrovolníků to však byly minimální náklady," sdělil Toman.

Pomoci v pátek přijela také studentka Jitka Ševčíková z Olomouce. „Pozval mě kamarád. Nápad se mi moc líbí, doufám, že zaujme i děti," řekla Ševčíková. Připojila se tak k dalším nadšencům, kteří v minulých letech trávili vždy jeden jarní a jeden podzimní víkend prací pro ekocentrum.

Přestože výukové programy pořádali pedagogové na zahradě již dříve, dokončené biotopy přinesou od jara nové možnosti. Za pět minut se žáci mezi modely krajin přenesou z jednoho konce regionu na druhý.

Na to se těší i učitelé. „Do Hodonína se studenty určitě přijedeme, Dúbravu navštěvujeme pravidelně. Je dobře, že v něm realizují takové projekty," řekla učitelka přírodopisu ze strážnického gymnázia Iva Uhrová.

Údržba rozsáhlého pozemku je ale náročná. „Péči o něj nemůžeme věnovat tolik času, kolik chceme," připustil Novotný. Nedávno proto měli potíže třeba s přerostlou trávou. „Už jsem se na to nemohl dívat, tak jsem jim nabídl, že když mi zaplatí benzin, posekám ji," sdělil Luděk Soldán, který v blízkosti zahrady bydlí. Za pár měsíců tak první návštěvníci spatří třeba rozkvetlé Pavlovské vrchy.

PETR GAL