„Snahou každého zastupitele je, aby v každé vesnici přibývalo lidí,“ řekl k tomu místostarosta Ježova Slavomír Gottwald. Jeho obec má ale smůlu. Nevlastní žádné pozemky vhodné pro stavbu.

Lépe se získávání obyvatel daří v Prušánkách. Právě kolaudují inženýrské sítě u šestnácti pozemků v ulici Slunečná. Zájem o ně byl vysoký, protože zastupitelé stanovili velice nízkou cenu – sto padesát korun za metr čtvereční. Na úspěšné rozšiřování by chtěli brzy navázat. Tentokrát nabídnou prostor pro čtyřicet rodinných domů. Pozemky v nové ulici budou k prodeji ale až v roce 2010.

Zájem o bydlení cítí i v dalších obcích. Třeba v Josefově.

„Tady je enormě vysoká poptávka po stavebních místech i místech k bydlení. Jsou to i rodáci, ale převážně mladí lidé z měst a samozřejmě taky podnikatelé,“ uvedl starosta Josefova Přemysl Růžička. Do konce roku by chtěl schválit územní plán, ve kterém se počítá se vznikem míst až pro pětadvacet rodin. Mezitím se obec snaží zprostředkovat odprodej od soukromých vlastníků. Růžička si totiž uvědomuje, že větší počet
obyvatel je pro obec výhodný. „Samozřejmě přínos to má ekonomický pro zdejší podnikatele, restauraci, hospodu a samozřejmě i pro jakékoliv fungování v obci,“ přiznal starosta.

Podobně je tomu v Lužicích. „Máme kolem padesáti zájemců o stavební místa. V příštím roce by se měly dělat inženýrské sítě. V roce 2010 bychom pravděpodobně začali s odprodejem pozemků,“ uvedla místostarostka Lužic Jana Ambrožová s tím, že čtyřicet nových rodinných domů bude stát v nové ulici Jaroslava Dobrovolského.

Výčet obcí, ve kterých se nové domy staví, nebo brzy stavět budou, je ještě delší. Už minulý týden informoval hodonínský Deník o třiceti až čtyřiceti nových rodinných domech, které budou stavět developeři v Rohatci. V Dolních Bojanovicích právě dokončují přípravu deseti pozemků. Dvacet už mají hotových a plánují další změny územního plánu. Dvacet postavených domů do pěti let a další stavby započaté v roce 2010 plánují v Sudoměřicích.

Jednu novou řadu rodinných domků a tři bytové domy by měly stavět také v Mutěnicích. V Nenkovicích by mohli zájemci začít stavět čtrnáct rodinných domů v roce 2009.

Většina nově vznikajících obytných staveb na vesnicích je přízemního typu s půdní vestavbou, sedlovou střechou a pozemkem o výměře pět set až tisíc metrů čtverečních. .