„Jsem tady asi po šesté či posedmé. Začínáme veltlínským, pak jsme ochutnali Rulandské bílé a chtěli jsme zkusit ještě šampióna Hibernalu, který sem dal známý. Moc se s tím nemazlíme, zkoušíme po trochách, a teď nás čeká vlašák a rýňák. Nedá se říct, co je nejlepší. Každé víno je jiné," říká Josef Hála ze Žádovic s tím, že své vlastní víno dá na domácí košt. Ten se v Žádovicích uskuteční až v květnu.

V Kostelci nejvyššího ohodnocení dosáhl bývalý skoronický starosta Blažej Lunga za Rulandské bílé a rohatecké Vinařství Plešingr za Ryzlink rýnský.

Ocenění si ale odnesli i domácí vinohradníci. Starostka Vlasta Lochmanová dvěma z nich, Františku Hochmanovi a Jiřímu Pokorákovi, udělila cenu za rozvoj kosteleckého vinařství. „Znamená pro mě hodně. U nás je vinařů málo, mladí se totiž do něj příliš nepouštějí. Pro nás starší jde o zábavu, protože víno máme rádi," svěřuje se Jiří Pokorák, který začal vinařit před pětatřiceti lety. Poté, co se do Kostelce přiženil z Osvětiman.

Kromě vín z Kostelce a okolí mohli návštěvníci vychutnat vzorky z Podluží, Horňácka, Zlínska či Slovenska. „Veškerý výtěžek z koštu jde na fungování fotbalového oddílu," dodává předseda kosteleckého SK Břetislav Junášek.