Celkově by mělo jeho potrubí přivést v první fázi pitnou vodu sedmi vesnicím. „Nejprve by se měly připojit Lipov, Louka, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Malá a Hrubá Vrbka, Kuželov a Velká nad Veličkou," uvedl technicko-provozní náměstek hodonínských Vodovodů a kanalizací (VaK) Pavel Zabadal, podle kterého další obce počítají, že by se na společný vodovod napojily i v následujících letech.

Jednou z nich je i Nová Lhota. „V současné době máme individuální studnu. Do budoucna bychom se ale chtěli na společný vodovod připojit," uvedl novolhotský starosta Antonín Okénka. Vesnice s téměř sedmi sty obyvateli by tak na zmiňovaný vodovod nejprve napojily kohoutky obecních budov. „Postupně by se připojili i místní. Zásobárna ze studny by se tak mohla využívat jako užitková voda," uvedl Okénka.

vodovodspolečný vodovod by v první fázi mělo využívat 7 obcí: Blatnice pod Sv. Ant., Lipov, Louka, Kuželov, Malá a Hrubá Vrbka a Velká nad Veličkou
vodou budou vesnice zásobovat Vodovody a kanalizace Hodonín
obce se musí už nyní zavázat k tomu, jestli budou vodu odebírat
do budoucna plánují odběr vody i další obce Horňácka

I přes počáteční kladný ohlas obcí však ještě není jasné, jestli vodaři plánovaný projekt uskuteční. „V současné době jsme zažádali o územní řízení. Poté se rozhodneme, jestli vytvoříme i projektovou přípravu, na kterou by navazovala vlastní stavba společného vodovodu," sdělil Zabadal. Ten uvedl, že rozhodnutí bude záviset především na vesnicích, kterých se projekt přímo dotýká. „S jednotlivými obcemi zatím jednáme," informoval technicko- -provozní náměstek firmy. Ta totiž po obcích požaduje smlouvu, která zajistí, že odběr vody. „Je totiž nutné, aby ji odebíraly hned po dostavění vodovodu. Jedním z důvodů je i to, že se musí v potrubí obměňovat, aby nestárla. To znamená, že se musí odebírat průběžně," vysvětlil Zabadal.

Horňácké obce by se k projektu měly vyjádřit co nejdříve. „Po vydání územního řízení, se kterým počítáme přibližně v březnu nebo dubnu, začne projektová příprava. V té ovšem nemá bez zájmu obcí význam pokračovat," sdělil náměstek. Rozhodnutí o uskutečnění projektu pak podle něj bude na představenstvu VaKu Hodonín. O plánované novince se podle velického starosty mluví už několik desítek let. „Po více než dvaceti letech jsme našli variantu, jak zajistit kvalitní vodu pro několik obcí," řekl Pšurný, podle kterého je vytvoření společného vodovodu důležité. „Horňácko je největší oblast, která nemá dostatečně zabezpečené zásobování pitnou vodou. Vytvoření vodovodu je proto důležité pro rozvoj i udržitelnost života na Horňácku," dodal Pšurný.