Její dojem potvrdil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček. „O naprostou většinu hrobů se nájemci pečlivě starají, zanedbaných je tak minimum, což vyplývá asi také z kultury obyvatel v našem regionu. Zároveň lze ale říci, že v porovnání s minulými lety mírně přibývá hrobů, o které se nikdo nestará, jsou opuštěné nebo zanedbané,“ upozornil Horníček.

Hodonín nyní investuje miliony do oprav správní budovy a spojovacího krčku. Poté bude následovat zkrášlení smuteční síně.

Nájemné hrobů v Hodoníně zůstává nejnižší z příhraničních okresních měst jižní Moravy. Metr čtvereční vyjde na necelých dvaapadesát korun.

V sousední Břeclavi je o pět korun dražší a město plánuje počet hrobových míst navýšit. „Pokračuje stavba smuteční síně. V příštím roce počítáme s rozšířením hlavního městského hřbitova asi o čtyři sta míst,“ sdělil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Ještě nákladnější je roční pronájem hrobu ve Znojmě, kde metr čtvereční stojí třicet korun. „Změnila se cena služeb spojených s provozováním hřbitova, tady se aktuálně platí paušál 145 korun za rok,“ doplnila mluvčí znojemského městského úřadu Zuzana Pastrňáková. Sazba je podle ní za odvoz odpadu, vodné, stočné nebo třeba údržbu hygienického zařízení či osvětlení.

Nerostou ale jen náklady za služby na hřbitově. Úprava hrobů je totiž podle etnografa a historika Františka Synka ze Svatobořic-Mistřína na Hodonínsku zásadně jiná než dřív. „V minulosti byly na hřbitovech jen pomníky s křížem a tabulkou, kolem trávník. Nyní jsou hroby nákladné a krásně upravené s deskami z mramoru nebo leštěné žuly, styl květinové výzdoby sem přichází ze Západu,“ přiblížil etnograf.

Dodal, že základní vztah a tradice se ani o Dušičkách nemění. „Tedy vzpomínka rodinných příslušníků, přátel a kamarádů na zemřelé. Je to zastavení a připomenutí toho nevratného a lidské smrtelnosti,“ shrnul.