„Jen dětských dobových šatů máme kolem osmdesáti. Během poslední sezony přišlo na kostýmované prohlídky asi tisíc dětí. Každé z těch šatů někdo oblékl třeba i padesátkrát. Děti s nimi chodí i ven. Práce je dost a dost. Musíme dávat nové spodničky, našívat úplně nové krajky," uvedla zástupkyně kastelána Miroslava Bočková, podle níž na opravách pracuje jen jedna speciálně najatá švadlena, které pomáhá jen ona se sestrou.

A to je v plánu ještě šití nových kostýmů. Na ně dojde čas nejspíš až v únoru. Přibudou dva barokní, pět romantických a ještě je potřeba zapracovat na mužských oblecích. Podle Bočkové jsou alespoň dva nové potřeba.

Vše bude perfektní

„Nesmíme přitom opomíjet zimní práce v interiérech. Ty nelze ošidit. Ač jsou kostýmy velkým lákadlem, to hlavní, co návštěvníky láká, budou vždy krásné a perfektně připravené interiéry," připomněla. Očištěné jsou už na zámku všechny lustry, obrazy i štuky. Úklid se přesunul ze štaflí dolů, teď je na řadě čištění porcelánu, v únoru se bude leštit nábytek. V březnu se budou dělat hlavní práce venku a kromě toho už bude nutné začít s přípravami speciálních velikonočních prohlídek.

Rušno je momentálně i na zámku ve Strážnici. Dělníci tam instalují výtah pro postižené. Předcházela tomu komplikovaná jednání s památkáři. Ti museli vše schvalovat, i když výtah už na zámku dříve byl. Zůstala po něm šachta, která nyní opět poslouží. „Šachta už ale neodpovídala technickým požadavkům. Nový výtah pomůže nejen postiženým, ale i starším lidem, kteří měli na zámku se schody problémy," uvedla zástupkyně ředitele Národního ústavu lidové kultury Strážnice Vlasta Ondrušová, podle níž bude výtah do začátku návštěvnické sezony hotový.

Práce mají v ústavu i bez toho dost. Na zámku kromě jiného přibude nová dlouhodobá expozice, která je právě v přípravě. Bude se věnovat řemeslům. Už třetího února je navíc ve skanzenu na programu tradiční fašaňk. Stíhat se musí i údržba domků a jejich technického zařízení. To se vždy daří podle toho, jak počasí dovolí.

Napilno mají i zaměstnanci mikulčického slovanského hradiště. Od začátku roku zahájili přípravy na akce letošní návštěvní sezony. Většina z nich se uskuteční v první polovině roku. Nejdůležitější budou v květnu obrovské oslavy 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tým pracovníků hradiště také připravoval v zimě putovní výstavu věnovanou Mikulčicím, která je od minulého týdne k vidění 
v Brně na krajském úřadě. 
V plném proudu jsou také přípravy na druhý pokus o nominaci mikulčicko-kopčanského areálu na seznam UNESCO.

Mlýn je utěsněný

Klid je momentálně naopak v kuželovském mlýně. Tam je zařízení na zimu zakonzervované a budova utěsněná, aby do ní nezatékalo. „Pravidelně tam chodí jen kontroly. Pravá příprava začne až v březnu tak, aby vše bylo před návštěvnickou sezonou perfektně nablýskané," uvedla správkyně památky Dana Prachařová.