Několik minut před nedělní třetí hodinou odpoledne se začíná plnit sál kulturního domu ve Velké nad Veličkou. Kromě několika desítek místních přichází i řada dětí. Část z nich spojuje především stejný oděv. Horňácký kroj. Začíná čtvrtý ročník soutěže o nejlepšího zpěváčka Horňácka.

Odbíjí třetí hodina a na pódium nastupuje sedmičlenná cimbálová muzika Velické Trnečky. Ta na úvod zahraje instrumentální skladbu, která návštěvníkům naznačuje, že klání o nejlepšího zpěváčka právě začíná. Ještě než spustí první odvážlivec, vysvětluje jedna z moderátorek kritéria pro hodnocení poroty. „Bodou hodnotit výběr písniček, hlasové a intonační schopnosti, zvládnutí regionálního stylu a dodržení dialektu, výraz, projev, ale i spolupráci s cimbálovou muzikou," vyjmenovává jednotlivé parametry Markéta Kolaříková.

Omyl

Vzápětí zve na pódium první interprety. „Nejprve budou soutěžit děti v kategorii do deseti let," říká druhá moderátorka Barbora Hrbáčková. Na vyvýšené místo tak vystupuje několik prvních dětí, které moderátorky postupně volají. „Kolik je ti let?" ptá se Kolaříková nejmladší soutěžící. Ta odpoví, že asi šest, i když je jí o dva roky méně. Na to moderátorka reaguje, že šest let ještě nemá. „Já jsem to asi zapomněla," pokrčí rameny holčička, která si je mnohem jistější ve zpěvu než v počítání vlastního věku.

Po ní v mladší kategorii vystupuje ještě dvanáct dětí. „Celkem letos máme čtyřiadvacet soutěžících. Z každé kategorie pak postoupí tři zpěváčci, k nim porota vybere vždy jednoho náhradníka," popisuje princip soutěže organizátor Antonín Vrba.

Následně děti postoupí do oblastního kola, kde se utkají o titul nejlepšího zpěváčka Slovácka. „Do tohoto kola, které bude poslední víkend ve Vacenovicích, postoupí vždy tři nejlepší zpěváci z jednotlivých kategorií, ze všech regionů Slovácka," vysvětluje Vrba.

U některých malých zpěváčků se místní cimbálová muzika celkem zapotí. „Měli jsme čtyři zkoušky. U těch nejmenších ale musí člověk počítat téměř se vším. Nikdy totiž nevíme, jak děti zareagují, ještě navíc když na ně dopadne tréma," říká se smíchem primáška cimbálky Lenka Jochová.

Dětem hraje na místní soutěži už od samého začátku. „Hrát jim je pro mě radost. Hlavně když pak vidím, jak se jim rozzáří oči a jsou rády, že se jim to povedlo," popisuje Jochová.

Po první kategorii se pětičlenná porota, ve které je například místní zpěvačka Anna Šajdlerová, muzikant Martin Kománek, ale i starosta obce Jiří Pšurný, radí. „Není jednoduché vybrat ty nejlepší. Pro některé je to totiž i otázka momentálního rozpoložení, protože mají před lidmi i porotou trému," uvádí Pšurný. Porota se ale tentokrát téměř jednomyslně shoduje.

Po krátké pauze nastupují děti v kategorii od deseti do patnácti let. Na těch je však, oproti těm nejmenším slyšet větší jistota i suverénnost. Po další hodině se porota odebírá na další poradu. Po necelých dvou hodinách je rozhodnuto. „V kategorii do deseti let se umístili Jan Pavlík z Hrubé Vrbky, Tomáš Joch z Lipova a Anna Sládková z Velké nad Veličkou," vyjmenovává Vrba.

I v druhé kategorii pak dominují kluci. „První tři jsou Karel Soviš z Veselí nad Moravou, Šarlota Zálešáková z Uherského Hradiště a Hynek Evják z Louky," dodává na závěr Vrba.