Z pohledu zájemců o nové zaměstnání se situace zhoršuje a Hodonínsko mezi všemi okresy České republiky obsadilo k poslednímu březnu už třetí místo od konce. Na jižní Moravě v tomto ohledu nemá konkurenci.

„Jihomoravský kraj evidoval k 31. březnu celkem 17 813 volných pracovních míst. Jejich počet byl o šestatřicet nižší než v předchozím měsíci a o 6 384 nižší než ve stejném měsíci minulého roku,“ informovali tento týden zástupci úřadu práce.

A ještě jedna statistika. Na volné pracovní místo připadalo v průměru 2,1 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Hodonín (5,9), Blansko (4,5) a Znojmo (2,8).

Okružní křižovatka u hodonínské místní části Pánov po deseti měsících plného provozu. Propojuje silnice I/55 a II/432.
VIDEO: Co je s kruháčem u Pánova? Podívejte se, proč jej čeká brzká oprava

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo v evidenci úřadu se tak už zvýšil téměř na šest. „Na Hodonínsku je minimum volných míst, snad je to ještě čím dál horší. Navíc i platy jsou tady nízké. Poslední zaměstnání jsem tak získal na Břeclavsku a v Brně, ale přitom musí člověk počítat s dojížděním,“ reagoval například obyvatel Adam Brázda.

Současně vzpomněl případ své kamarádky, která má vysokou školu a sháněla uplatnění po rodičovské dovolené. „Sehnala ji tady jen sezonně a našla pak zaměstnání na Hradišťsku,“ přikývl.

  • Podívejte se, jak je na tom aktuálně Hodonínsko

Nezaměstnanost a počty volných pracovních míst v Jihomoravském kraji. Zdroj: ÚP ČRZdroj: Deník/Petr Turek

Podle dat Českého statistického úřadu získaných z ministerstva práce a sociální věcí se nabídka práce v hodonínském okresu výrazně ztenčuje. V lednu se o jedno místo ucházelo pět lidí, v březnu už se průměr dostal skoro na šest.

Celkem totiž za dva měsíce ubylo 264 pracovních míst, téměř neustálý roční pokles se naposled zastavil na 998 volných pozicích.

Pro souvislost: na konci loňského dubna bylo na Hodonínsku k mání 1 958 míst, tedy o téměř tisíc více než je tomu nyní. A o rok dříve byla nabídka ještě pestřejší, kdy v březnu 2022 bylo pozic nabízených přes úřad práce 2 348.

„Důvodem zhoršení situace na trhu práce, byť mírného, je stagnace českého průmyslu, zadrhávání stavební produkce a obecně stále poměrně vysoké úrokové sazby, které mají na ekonomiku – i její trh práce – dusivý vliv,“ komentoval dění ekonom Lukáš Kovanda.

Snímek je ilustrační.
Vyloučený lékař z Hodonínska zvažuje stížnost, tlačil na gynekologická vyšetření

Hodonínsko se v tomto ohledu dostává nechtěně mezi nejhorší. Na konci března se zařadilo v počtu uchazečů na jedno volné místo na celorepublikové třetí místo za okresy Karviná a Bruntál, kdy za poslední za dva měsíce z páté příčky spadlo i pod Jeseník i Děčín. Mimo jiné s méně než jedním tisícem nabízených pracovních míst se Hodonínsko vrátilo do roku 2015, kdy ještě doznívaly dopady ekonomické krize.

Podniky v tradičních oborech a s nimi zaměstnanci inkasovali za poslední rok nejednu tvrdou ránu. Loni se ve Bzenci rozhodla ukončit výrobu konzervárna s dvěma stovkami pracovníků. Zvyšující se náklady za energii měly výrazný vliv také na propouštění v hodonínské armaturce.

„Snižování počtu zaměstnanců se určitě projevuje také v oblasti kovo. Například ve společnosti, kde působím, tedy v jihomoravské armaturce, v rámci loňského a částečně i předloňského roku snižovaly stavy, řekl bych, radikálně. Ani u automotiv to nevypadá zvlášť optimisticky, co se týká zaměstnanců,“ sdělil dlouholetý předák hodonínské organizace odborového svazu KOVO Václav Potužník. Podle něj byly jednou z příčin vysoké ceny energií po začátku ruské invaze na Ukrajinu.