„Prapůvodní motivace a myšlenka byla zprostředkovat pohled do rodné obce lidem dlouhodobě žijícím v cizině, či mimo region. Jde o bývalé emigranty, lidi na dovolené či dlouhodobě pracující v cizině,“ vysvětluje majitel kamer a provozovatel domény Aleš Řezáč.

S touto činností začal už před pěti lety v Kyjově. Vloni se ale přestěhoval do Ježova, proto První Kyjovská Webkamera na internetu skončila. Brzy se ale objevila v Ježově.

Zájemci mohou nyní sledovat pohyb ve vesnici. Občas projede auto, občas někdo na kole. I když nejde o akční podívanou, je to pohled domů, což je hlavním účelem. Zkušenosti z Kyjova ukazují, že to pro někoho může být hodně důležité.

„Například Jan Krist z kanadského Londonu ve státě Ontario, odešel do Kanady v roce 1982 a na kameru v Kyjově se díval každý den až do jejího loňského zrušení posledního července,“ připomněl jednoho z fanoušků webkamery Řezáč.

Podle něj i ve vesnici typu Ježova nalézá služba své uživatele. Jak provozovatel kamery dodal, dělá to pro ty, co to ocení. I když jde o finančně nevýhodného koníčka, chce se Aleš Řezáč v budoucnu posunout dál tak, aby nabízel kromě online přenosu více video záběrů z dění ve vesnici. První takové už na stránkách jsou.

Za krátkou dobu existence kamery na internetu se do Ježova jejím prostřednictvím podívali lidé z Německa, Polska, Slovenska, Francie, Švédska či Rakouska nebo dokonce Kuwaitu.

Najít záběry na webu je jednoduché. Odkaz je i na oficiálních stránkách obce.