Jeho snaha je ale marná, je sobota 20. června dvacet minut po čtrnácté hodině a velitel se právě rozhodl vzdát československým vojákům. Francouzský přístav Dunkerque, toho času pole za Vlkošem, je dobyt. Slavnému vítězství předcházela dvacetiminutová bitva komentovaná moderátorem Rádia Jih.

„Velitelský čas: 14.00,“ zahlásil moderátor do mikrofonu a více než tisícovka diváků shromážděných kolem rybníčků za Vlkošem zpozornělo. Všichni věděli, že boj začíná. Nacisté odpočívají, zatímco ze dvou stran se k nim blíží nepřátelé. Průzkumníci na lodi, zbytek z protilehlého břehu. Vše je prozrazeno v momentě, kdy pyrotechnik z neopatrnosti přehlíží minu při průzkumu terénu. Po výbuchu už německé vojsko vysílá své pozorovatele vpřed.

Jeden z pozorovatelů je Čechoslováky zlikvidován, druhý stačí dát zprávu do tábora. Němci zahajují obranu ránou z děla. Vlkošem se ozývá střelba z kulometů a pušek. Trvá několik minut. Nacistickým obráncům ovšem dochází střelivo. V tom momentě zazní z československé strany nabídka: „Wollen Sie kapitulieren?“

Zatímco pár příslušníků bojové jednotky SS zuří, velící německý důstojník mává bílým kapesníkem a vydává se na pěšinu mezi břehy jezírek. Esesáci se mu v tom snaží zabránit, ale marně. Minutu poté je dohoda smluvená a do německého tábora přichází vítězové.

Někteří z Němců se snaží utéct kolem diváků, neúspěšně. Záhy se z křoví za diváky ozývá střelba Čechoslováků a poté řev utíkajícího. Ještě při zabezpečování dobytého tábora se snaží klást odpor nejvyšší z esesáků, ale je umlčen. Pak už následuje odchod vítězů se zajatci. Když míjí průvod hlavní tribunu, diváci mohutně tleskají.

„Mnozí z těchto hrdinů se později stali pronásledovanými za komunistického režimu,“ připomíná ještě do mikrofonu moderátor.

Rekonstrukce bitvy o franzouský přístav byla vrcholem programu Vlkošských dnů vojenských tradic. „Bitvu o Dunkerque z konce války jsme záměrně vybrali proto, že v ní hrála důležitou roli Československá samostatná brigáda,“ vysvětlil hlavní organizátor akce Petr Něnička.

Celou sobotu vojska tábořila za vesnicí. Diváci mohli pozorovat běžný život vojáků v táboře. Po skončení bitvy se mohli mezi vojáky i vydat. Děti i dospělí si mohli sáhnout na jejich zbraně, někteří si i vystřelili. V doprovodném programu bylo možné si vyzkoušet opičí dráhu či ve speciálním stanu zhlédnout film Tobruk.

V neděli oslavy pokračují pietními akty. Vlkošští si připomenou slavného rodáka generála Ingra. Pak odhalí na vlakovém nádraží desku doktoru Macháčkovi, který ve Vlkoši strávil mládí v rodině místního výpravčího. Macháček byl za okupace jedním ze studentských vůdců.