Čtyři roční rozpočty Terezína. Přesně tolik teď po obci požaduje stavební firma, která před časem prováděla pro Terezín jisté stavební práce. Práce zůstala podle starostky nedokončená. A proto i nezaplacená. Na úřad přišel exekutor.

Ten údajně bez jakéhokoli předchozího upozornění vedení obce oznámil, že obstavil pozemky a nemovitosti ve výši exekuce, tedy dvanácti milionů korun. Starostka to celé považuje za nehoráznost. Vlastní stavební dílo bylo totiž kompletně za dva miliony čtyři sta tisíc korun.
„Stejná stavební společnost jako nyní přitom na obec podala exekuci už před rokem,“ uvedla starostka Terezína Miroslava Vykydalová.

Tehdy obec zachránil Hodonín, který od ní za tři miliony sto dvacet pět tisíc korun odkoupil akcie Vodovodů a kanalizací Hodonín.

Terezín tak díky částce z prodaných akcií uspokojil pohledávku svého věřitele. Po roce se ale firma, která údajně s radnicí o vyřešení situace odmítá komunikovat, přihlásila ještě o penále.

Důvodem je prý pozdní platba, kterou obec uhradila dvoumilionový dluh z předchozího roku. „Mohu sdělit pouze to, že exekuční řízení je teprve v úvodní fázi,“ uvedl Liboslav Nahodil z Exekutorského úřadu v Karviné, která se vymáháním dlužné částky od Terezína zabývá.

Exekuce bez soudce

„Otázka exekuce na obec je velmi citlivá. Řízení se navíc týká pouze jeho účastníků, tedy dlužníka, věřitele a exekutora. Proto nemohu a ani nesmím bez souhlasu oprávněných osob poskytovat sebemenší informace,“ dodal Nahodil. Přesto ještě exekutorský kandidát vysvětlil, že se v první fázi po nařízení exekuce zjišťují majetkové poměry obce.

Starosta s místostarostou také poukazují na to, že nařízení exekuce neprošlo soudem, ale pouze přes institut rozhodce. Ten podle nich nejednal podle platných zákonů.

„Exekuce je neoprávněná. Přestože se nás exekutor snaží přesvědčit, že jeho jednání bylo korektní, částku hradit nehodláme. Celou věc jsme proto předali renomovanému právnímu zástupci z Prahy,“ uvedli shodně Vykydalová i Hanák.

Exekutor ale podle právníka Vítězslava Krabičky jednal v souladu s novelou exekučního řádu. „Ta je v platnosti od konce minulého roku. Díky ní je nyní možné nařídit exekuci i bez toho, aniž by o ní rozhodl soud,“ upozornil na novinku Krabička.

Obec má teď ale problém, protože s obstaveným majetkem nesmí nijak nakládat. „Na firmu jsme už podali žalobu a požádali soud o předběžné opatření, to znamená zrušení obstavení majetku u katastrálního úřadu,“ informovala starostka.

Jak dodala, podle informací právníků, kteří případ Terezína považují dle Vykydalové za lichvu, se jeho dořešení potáhne minimálně jeden rok. „Existuje ale prý soudní rozhodnutí k obdobné situaci, podle které by měla obec spor zvládnout,“ tlumočila jejich stanovisko Terezínská starostka.